Garwolin

Harcerski Dzień Myśli Braterskiej

Region Czw. 22.02.2024 08:04:54
22
lut 2024

Obchodzony 22 lutego Dzień Myśli Braterskiej, to święto jedności i przyjaźni skautów i harcerzy na całym świecie, ustanowione w rocznicę urodzin sir Roberta Baden Powella, założyciela skautingu. Braterstwo to ciągła życzliwość dla drugiego człowieka, to bliskość, wspólnota, przyjaźń, koleżeństwo.

- Dzień Myśli Braterskiej dla nas harcerzy, dla skautów tego świata, dziś, to takie święto przyjaźni, przesyłania sobie braterskich pozdrowień do wszystkich, którzy kiedyś nosili mundury, noszą obecnie. To święto uświadamia nam, że na całym świecie jest nas wielu, wierzących w podobne ideały, podobne wartości wyznających, niezależnie skąd pochodzą i mieszkają nasze siostry i bracia. Dlaczego 22 luty? A to jest prosta odpowiedź, ponieważ 22 lutego urodził się założyciel skautingu gen. Baden Powell oraz, jakiś czas później jego przyszła żona Olave Baden Powell też się urodziła 22 lutego. I dlatego w 1926 roku na IV Międzynarodowej Konferencji Przewodniczek, najpierw one uznały ten dzień, że będą obchodzić takie święto przesyłania sobie radosnych pozdrowień i pamięci o sobie, a potem przyjęli to też chłopaki skauci na całym świecie i już od prawie 100 lat, ten dzień 22 lutego jest obchodzony jako Dzień Myśli Braterskiej – mówi hm Marek Mucha, instruktor Skautów Europy i dodaje, że skauting już od ponad 110 lat wychowuje w oparciu o naturalny porządek, jakim jest służba Bogu, Ojczyźnie oraz bliźnim, a Skauci Europy dodają do tego jeszcze służbę Kościołowi i Europie chrześcijańskiej – to jest tym wartościom, które przez tysiąclecia kształtowały tożsamość Europejczyków.

Czy harcerstwo dzisiaj jest popularne i ma sens?

Według hm Muchy ma sens, pomimo że zewnętrznie, dla młodych i starszych świat wygląda inaczej jak 100 lat temu, ale młodzi mają cały czas te same potrzeby od stu lat. - Nadal potrzebują wspólnoty rówieśniczej, czyli miejsca akceptacji, gdzie mogą się realizować, ale mogą też przez zdrową rywalizację poznawać kim są, dokąd idą, w którym kierunku swoje zdolności mogą rozwijać. Jest potrzeba przygody, gry, obozu, harców, zabawy, przeżycia czegoś niesamowitego, a harcerstwo daje taką możliwość, jest potrzeba czynienia rzeczy ważnych, wyjątkowych, np. to harcerze czasami pełnią służbę podczas powodzi, medyczną, tak, jak podczas wydarzeń trudnych dla narodu, jak katastrofa smoleńska przed pałacem, przy zniczach i in. Io jest coś takiego, co powoduje, że przeżywa się coś zbiorową wspólnotą wielką rzecz...- artykułuje.

O Dniu Myśli Braterskiej, idei skautingu, popularności organizacji z harcmistrzem Markiem Muchą, garwolinianinem, instruktorem Skautów Europy rozmawiał Waldemar Jaroń.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Michał Czw. 22.02.2024 17:19:23

Harcerstwo to ważna idea. Szczególnie dziś, gdy wiele podstawowych prawd jest podważanych.