Garwolin

Internetowy znajomy zażądał pieniędzy w zamian za niepublikowanie intymnych zdjęć. Policjanci ostrzegają przed sextortion

Region Pt. 02.06.2023 11:58:57
02
cze 2023

W dzisiejszych czasach łatwo dzielić się swoją prywatnością w sieci. Garwolińscy policjanci ostrzegają jednak, że istnieje realne niebezpieczeństwo wykorzystania intymnych treści przez nieuczciwe osoby. Zdarza się, że prywatne materiały zostają użyte do szantażu. Tak było w przypadku mieszkańca powiatu garwolińskiego, od którego osoba poznana w sieci zażądała pieniędzy w zamian za niepublikowanie jego intymnych zdjęć.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie prowadzą postępowanie związane ze zjawiskiem zwanym sextortion. - Pokrzywdzony mężczyzna zawiadomił, że na internetowym portalu randkowym zapoznał osobę, z którą przez dłuższy czas prowadził korespondencję, a także udostępnił jej swoje erotyczne zdjęcia i filmy. Wirtualny znajomy poprosił o pożyczkę. Kiedy po pewnym czasie pokrzywdzony upomniał się o zwrot pieniędzy, uzyskał odpowiedź, że ich nie otrzyma, a jeśli nie będzie przelewał kolejnych kwot, to jego prywatne zdjęcia i nagrania zostaną opublikowane na popularnych portalach społecznościowych- informuje podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin.

Sextortion to forma szantażu, w której napastnik wykorzystuje intymne lub kompromitujące materiały, takie jak nagie zdjęcia lub wideo, w celu wymuszenia na ofierze określonych działań. Napastnik najpierw zdobywa takie materiały, często poprzez manipulację, oszustwo lub hakowanie konta ofiary, a następnie grozi ich ujawnieniem publicznie lub przesłaniem znajomym lub rodzinie ofiary, chyba że spełni określone żądania. Jest to poważne naruszenie prywatności i może mieć długotrwałe negatywne konsekwencje dla pokrzywdzonych.

Garwolińscy policjanci ostrzegają, że przestępstwa tego rodzaju są realnym zagrożeniem, ale istnieją środki ostrożności, które mogą pomóc im przeciwdziałać i zapewnić bezpieczeństwo online:

•Ważne jest, aby zawsze zachować ostrożność w udostępnianiu intymnych materiałów osobom poznanym w sieci i mieć świadomość ryzyka, jakie niesie za sobą ich przekazywanie.
•Nawet jeśli ufasz odbiorcy miej na uwadze że możesz zgubić telefon lub stracić dostęp do konta
•Wyłączaj lub zasłaniaj kamerę w laptopie, gdy z niej nie korzystasz – jest ona bardzo podatna na ataki cyberprzestępców
•Nie klikaj w podejrzane linki i nie otwieraj nieznanych załączników
•Zainstaluj skuteczne oprogramowanie antywirusowe
•Jeśli zdecydujesz się na nawiązanie znajomości online, sprawdź czy zdjęcie rozmówcy nie jest Stockiem, a także poszukaj informacji o nim.

na podst. inf. KPP

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.

Najnowsze informacje

Facebook