Jak wypadła tegoroczna matura w powiecie garwolińskim?
Region
Wt. 18.07.2023 08:26:42
18
lip 2023
lip 2023
W szkołach prowadzonych przez powiat garwoliński, tegoroczne matury wypadły na porównywalnym poziomie jak w zeszłym roku. Zdawalność była na poziomie 80,53% i była nieco niższa od średniej krajowej i mazowieckiej, ale najwyższa w ostatnich latach. Najlepszy wynik osiągnęli uczniowie z garwolińskiego liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie maturę zdało 97,27%, a największy wzrost zdawalności odnotowano w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki.
Powiat garwoliński jest organem prowadzącym dla siedmiu szkół ponadpodstawowych. W 2023 roku w sesji głównej majowej, w szkołach prowadzonych przez powiat garwoliński, na 919 uczniów będących absolwentami tych szkół, do matury przystąpiło do wszystkich przedmiotów obowiązkowych 837 uczniów szkół dziennych.- W grupie przystępujących do matury 428 uczniów, to absolwenci liceów ogólnokształcących, a 409 to absolwenci techników. Świadectwo dojrzałości po sesji głównej otrzymało 674 uczniów, co stanowi 80,53% przystępujących do wszystkich egzaminów obowiązkowych – mówi wicestarosta Marek Ziędalski i dodaje, że w porównaniu z zeszłym rokiem, łączny wynik matur w liceach i technikach poprawił się pod kątem zdawalności o ponad 3%, natomiast jest niższy od średniej krajowej o niecałe 4% i od średniej mazowieckiej o 5,5%. W liceach maturę zdały 372 osoby – zdawalność blisko 87%.
W porównaniu z minionym rokiem szkolnym poprawiły się wyniki we wszystkich technikach. Największy wzrost zdawalności odnotowano w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie, gdzie wynik jest lepszy od ubiegłego o ponad 25%. Zdawalność wyniosła tam 73%. W ZS nr 1 im. Bohaterów Westerplatte zdawalność w technikum poprawiła się o 7% i wyniosła 87,12%. O blisko 5% w porównaniu z poprzednim rokiem poprawiła się zdawalność w żelechowskim ZSP im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego i wyniosła 74,63%. Poprawę o niecałe 8% odnotowano w ZS im. Stanisława Staszica w Miętnem i wyniosła blisko 51,95%...
Spośród grup uczniów, którzy nie zdali egzaminu w sesji głównej, 119 jest uprawnionych do egzaminu poprawkowego.
Więcej o tegorocznych egzaminach maturalnych w szkołach prowadzonych przez powiat garwoliński, z wicestarostą Markiem Ziędalskim rozmawia Waldemar Jaroń.
7 komentarze
Zespół Szkół w Żelechowie Technikum Hotelarskie - klasa liczy 24 uczniów , do matury "może" przystąpić 17 zdaje 11. Nie trzeba komentować jaki jest poziom nauczania.
Czy to świadczy o poziomie nauczania? Może lepiej napisać jak uczniowie są "chętni" do nauki, jaka jest frekwencja tychże "orłów" na lekcjach. Może Matka napisze jak jej dziecko podchodziło do nauki.
Albo poziom tych dzieci ...
To może te dzieci nie powinny trafić do tej szkoły tylko do szkoły zawodowej, ale nauczyciele w tej szkole, tej klasy, nie mieliby godzin??? Robi się krzywdę tym dzieciom przyjmując ich na profil uczenia które przewyższa ich poziom nauczania. Ale tego się nie bierze pod uwagę i nie myśli taki dyrektor, nauczyciel o dobru dziecka, bo on musi dać godziny , właśnie takiemu nauczycielowi co skomentował mój wpis. A co do mojego dziecka to proszę mi wierzyć że zdało maturę w bardzo dobrze z czego jestem bardzo dumna. Znam środowisko nauczycieli które nie przyjmuje żadnej krytyki konstruktywne pod swoim adresem . No niestety pokolenie obecnych nauczycieli musi przejść na zasłużoną emeryturę to może coś się zmieni. Pozdrawiam. Matka
Proszę przypomnieć sobie czym się różni procent od punktu procentowego. A jednak matematyka,........................
Nie widzę w tekście aby była mowa o punkcie procentowym. Raczej pamięć zawodzi a nie matematyka.
Dokładnie tak w tekście zamiast punktów procentowych podano procenty. Zatem popełniono błąd merytoryczny z zakresu edukacji matematycznej.