Garwolin

Jedyne takie miejsce w powiecie garwolińskim

Region Śr. 03.05.2023 10:01:04
03
maj 2023

Kopiec Kościuszki w Krępie w gminie Sobolew jest najważniejszym miejscem związanym z tradycją kościuszkowską na ziemi maciejowickiej. Według przekazów, powstał dla upamiętnienia miejsca, w którym Tadeusz Kościuszko został zraniony i wzięty do niewoli, a wzgórek mieli usypać własnymi czapkami okoliczni chłopi. Od połowy XIXw. był miejscem narodowych pielgrzymek. Krępa była znana m. in. Stafanowi Żeromskiemu.

- Pierwszy źródłowy przekaz o kopcu pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. 8 kwietnia 1861 roku maciejowicki wikary, 32 letni ks. Józef Burzyński prowadził uroczystą procesję z Maciejowic do oddalonej o kilka kilometrów Krępy przy licznym udziale lokalnej społeczności. Tego dnia zaczęto sypać niewielki kopiec, przed którym zapewne wtedy ustawiono drewniany krzyż. Według przekazów ziemia na kopiec pochodząca z pobojowiska maciejowickiego miała być nabierana i noszona w czapkach przez zgromadzoną ludność- mówi regionalista Marek Ziędalski i dodaje, że miejsce dostania się do niewoli Tadeusza Kościuszki było miejscem narodowych pielgrzymek. Krępa była znana m.in. Stefanowi Żeromskiemu. Pisarz w czasie krótkiego pobytu u rodziny Zamoyskich w Podzamczu w 1891 roku, zwiedził tereny bitwy maciejowickiej i lokalnego kultu kościuszkowskiego. W swoich wspomnieniach opisał wygląd zaniedbanego kopca. Na pamiątkę zebrał z tego miejsca symboliczną ziemię oraz kawałek starego, próchniejącego modrzewiowego krzyża.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości odbywały się tu obchody ważnych świąt państwowych, jak m.in. święto Konstytucji 3 Maja. Uroczystości 3 Maja 1923 roku wg. ks. Adolfa Pleszczyńskiego zgromadziły kilka tysięcy ludzi, którzy przyszli w procesjach z parafii Maciejowice, Sobolew oraz Łaskarzew. Miejsce było odwiedzane przez liczne wizytacje i wycieczki szkolne. Odbywały się tu obchody 3 Maja oraz rocznice kościuszkowski.

W 2017 roku Kopiec Kościuszki w Krępie był miejscem centralnej uroczystości „Obchodów Roku Tadeusza Kościuszki w Gminie Maciejowice”. Podczas uroczystości odsłonięto wmurowaną tablicę, upamiętniającą dwusetną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, jak również złożono w Kopcu ziemię z pól bitewnych Insurekcji Kościuszkowskiej i miejsc związanych z Tadeuszem Kościuszką.W 2018 roku historia zatoczyła koło. W dniu 6 października złożono do kopca symboliczną ziemię pobraną z grobu księdza Józefa Burzyńskiego, znajdującego się w Nikolsku na Syberii. Ziemia z grobu inicjatora usypania Kopca spoczęła w jego głębi...

Więcej o tym ciekawym historycznie i przyrodniczo miejscu, Waldemar Jaroń rozmawia z regionalistą Markiem Ziędalskim.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Beata Czw. 04.05.2023 06:04:15

Liczymy na dalsze odcinki.

Hanna Niedz. 07.05.2023 17:07:12

Klasa i wiedzą jak zawsze Panie Marku.