Garwolin

Łucznica: obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego /ZDJĘCIA/

Region Wt. 21.03.2023 07:50:30
21
mar 2023

W sobotę,18 marca w Łucznicy odbyły się uroczyste obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego. „Organizując obchody rocznicowe, chcieliśmy Państwu przypomnieć o tamtych wydarzeniach i stworzyć okazję do wzięcia udziału w tej jakże wielkiej i ważnej lekcji historii. To ona jest naszym dziedzictwem i to ją musimy pielęgnować przekazując następnym pokoleniom”– mówiła gospodarz sobotnich uroczystości burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albina Łubian.

W samo południe przy mogile powstańczej odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne, które licznie zgromadziły zaproszonych gości i mieszkańców. Podniosłej i uroczystej Mszy św. polowej przewodniczył proboszcz parafii Osieck ks. kan. Krzysztof Samsel.

Po nabożeństwie gości przywitała Albina Łubian burmistrz Miasta i Gminy Pilawa, która powiedziała m.in., że znajdujemy się dzisiaj w miejscu skropionym krwią Powstańców Styczniowych. - Jej symbolem jest ten pomnik usytuowany na niewielkim kopcu, w który zostali pochowani. Miejsca bitew i powstańcze mogiły, także i to w Łucznicy, stały się w naszej narodowej świadomości miejscami uświęconymi symbolami walk, patriotycznej ofiarności i męczeństwa. Kolejne pokolenia otaczały je czcią i troskliwą opieką, pielęgnując tym samym pamięć o bohaterach tamtych czasów. Organizując obchody rocznicowe, chcieliśmy Państwu przypomnieć o tamtych wydarzeniach i stworzyć okazję do wzięcia udziału w tej jakże wielkiej i ważnej lekcji historii. To ona jest naszym dziedzictwem i to ją musimy pielęgnować przekazując następnym pokoleniom. Zadbajmy wspólnie o to, by nasze dzieci znały historię swojej ojczyzny. Wychowujmy ich w duchu patriotyzmu, bo w dzisiejszych czasach to jedyna słuszna droga. Pochylmy wspólnie głowy nad heroizmem powstańców styczniowych i pamiętajmy, że nasza historia, to nasze największe dziedzictwo. Pamięć o pomordowanych i poległych niech nigdy nie zaginie – artykułowała Albina Łubian.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytano apel pamięci oraz oddano salwę honorową. Następnie oficjalne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pamięci pod mogiłą powstańców.

Rekonstrukcja powstańczej potyczki
Po oficjalnej części obchodów wszyscy zaproszeni goście udali się na znajdującą się nieopodal łąkę, na której odbyła się rekonstrukcja potyczki stoczonej pomiędzy Rosjanami, a powstańcami. Około pięćdziesięciu rekonstruktorów z grupy rekonstrukcyjnej Projekt Historyczny - Konspiracja, konie, armata i inne efekty pirotechniczne, oddały nastrój sprzed 160 laty, kiedy w Powstaniu Styczniowym naród polski zapragnął walczyć o wolną Ojczyznę pozostającą wtedy w rękach zaborców. Rekonstruktorzy odtworzyli dokładnie przebieg tamtych wydarzeń. 18 marca 1863 roku w lesie pomiędzy Łucznicą a Natolinem zginęło 46 powstańców, którzy polegli w boju znienacka zakatowani przez Rosjan podczas posiłku. Potyczka ta była kolejną w ramach większej przegranej przez Powstańców bitwy stoczonej 18 marca 1863 roku.

W okolicach wsi nadwiślańskich pomiędzy Karczewem a Wilgą w dniach 15-18 marca najprawdopodobniej rozlokowanych było kilka grup powstańczych wchodzących w skład 3 oddziałów dowodzonych przez Józefa Jankowskiego (Szydłowskiego), Jana Matlińskiego (Janko Sokoła) i Adama Andrzeja Zielińskiego.

Powstańcy w lesie pomiędzy Natolinem a Łucznicą odpoczywali po tym jak z rana zostali zakatowani przez odział wojsk carskich pod dowództwem generała-majora Piotra Kreutza pod Dziecinowem i Zambrzykowem (w sile ok. 1500 żołnierzy), w rozproszeniu wycofali się w lasy w kierunku Osiecka Pilawy i Garwolina. Jedną z takich grup pod Łucznicą zaatakował oddział wojsk carskich idących ze wsparciem od strony Garwolina.

Pozycje Powstańców, według przekazów, zdradzone zostały przez niejakiego Piotrowskiego, Karola lub Michała. Kozacy przechodząc przez Natolin napotkali gospodarza kryjącego dach słomą, ten im skinieniem ręki pokazał gdzie skryli się Powstańcy. Cztery dni później, gdy okoliczna ludność, chowała poległych Michał Piotrowski został powieszony w lesie nieopodal miejsca pochówku 46 Powstańców. Taką sceną zakończyła się też odgrywana rekonstrukcja.

Licznie zgromadzona publiczność mogła się więc przenieść w czasie i podziwiać oryginalne stroje walczących wtedy żołnierzy, ich uzbrojenie czy posłuchać wystrzałów z armaty. Wszyscy uczestnicy mogli się też posilić prawdziwą żołnierską grochówkę czy przepysznym bigosem.

Uroczystość uświetniła Orkiestra OSP Pilawa i chór dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Pilawie.

Na zaproszenie burmistrz Miasta i Gminy Pilawa Albiny Łubian, w rocznicowych obchodach udział wzięli m.in. poseł Grzegorz Woźniak, Dariusz Stopa dyrektor siedleckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego, Mirosław Walicki starosta Powiatu Garwolińskiego, Krzysztof Szczegielniak starosta Powiatu Otwockiego, Karolina Zowczak wójt Gminy Osieck, radna powiatu garwolińskiego Ewa Kędziorek, radny powiatu otwockiego Krzysztof Olszewski, kpt. Marcin Majer kierownik Jednostki Wojskowej w Pilawie, mjr. Sylwester Kulig przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Garwolinie, podinsp. Dariusz Gaładyk zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie, dr inż. Artur Dawidziuk nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów, Marek Chciałowski dyrektor Rejonu Drogowego Garwolin Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, przedstawiciele Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Warszawa Powiat Koło nr 4 „Fromczyn” z Otwocka na czele z Janem Rędaszką, delegacja Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło z Otwocka na czele ze Stanisławem Niekłaniem, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu „Gołąb” w Garwolinie na czele z prezesem Antonim Frąckiewiczem i prezesem honorowym Marianem Cabajem, Dorota Niemiec-Jóźwicka przewodnicząca Rady Miejskiej w Pilawie wraz z radnymi, Ryszard Kamionka przewodniczący Rady Gminy Osieck, asp. Stanisław Kopa kierownik Posterunku Policji w Pilawie, dh Leszek Trzeciak komendant Miejsko-Gminnego OSP w Pilawie wraz ze strażakami, Monika Śniegucka sekretarz miasta i gminy Pilawa wraz z pracownikami, Bożena Świderska dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Osiecku, kierownicy i dyrektorzy jednostek organizacyjnych z terenu Miasta i Gminy Pilawa, dyrektorzy szkół z Osiecka oraz z terenu Miasta i Gminy Pilawa.

Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.


Na podst. inf. UM Pilawa
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.