Garwolin

Maciejowice: Laur Marszałka dla KGW „Kobylanki” z Kobylnicy

Region Śr. 14.07.2021 17:23:10
14
lip 2021

Kobylnicki szczupak w białej zalewie z Laurem Marszałka, a Goździkowe kiełbaski wyróżnione w XIV edycji konkursu o Laur Marszałka. W tym roku zgłoszonych zostało aż 106 produktów żywnościowych. Szczególne uznanie kapituły zdobyło 28 smakołyków, a 13 z nich zostało wyróżnionych.

W konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane. W tegorocznej edycji do konkursu zgłoszono 106 produktów, z których komisja konkursowa wybrała 28 najlepszych, a kolejne 4 otrzymały wyróżnienia kapituły.

Laur Marszałka w kategorii ryby i przetwory rybne zdobył KOBYLNICKI SZCZUPAK W BIAŁEJ ZALEWIE przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kobylanki” w Kobylnicy, w gminie Maciejowice.

Przepis na kobylnickiego szczupaka w białej zalewie: tradycyjna potrawa nadwiślańska, której przygotowanie jest pieczołowicie kultywowane na Ziemi Kobylnickiej. Głównymi składnikami są: szczupak (najlepiej lokalnie złowiony w Wiśle), marchew, pietruszka, cebula, ocet, woda, olej i przyprawy do przygotowania zalewy.

Wyróżnienie w kategorii przetwory mięsne, produkty pochodzenia zwierzęcego: słynne GOŹDZIKOWE KIEŁBASKI wykonane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Goździczanki" w Goździku, w gminie Górzno.

Kapituła konkursu co roku nagradza najlepsze produkty z naszego regionu.

– Smaczne, zdrowe produkty, często oparte na starych, rodzinnych recepturach – to wszystko można znaleźć wśród przysmaków nagradzanych Laurem Marszałka. Ten konkurs pokazuje, jak bogatą tradycję kulinarną ma Mazowsze. Co roku mazowieccy producenci zaskakują mnie nie tylko wysoką jakością zgłaszanych produktów, ale także wytrwałością w poszukiwaniu tradycyjnych receptur. Sama nagroda to nie tylko wyróżnienie dla producenta, ale też pewnego rodzaju gwarancja dla konsumenta, że nagrodzony produkt jest wysokiej jakości – podkreśla marszałek Adam Struzik.

– Jak co roku zgłosiło się wielu producentów, którzy chcieli pochwalić się swoimi wyjątkowymi produktami. Są to potrawy charakterystyczne dla danego regionu, które są nie tylko smaczne i zdrowe, ale także przygotowane w sposób tradycyjny i ekologiczny- dodaje Janina Ewa Orzełowska, członkini zarządu województwa. – W naszym województwie jest wielu producentów, którzy nie rezygnują z tradycyjnych ale i czasochłonnych receptur. Dają nam w ten sposób szansę, by poznać smaki sprzed lat, ale także zjeść zdrowe produkty, niezawierające sztucznych składników. Między innymi z tego powodu warto ich docenić – zaznacza członkini zarządu województwa Elżbieta Lanc.








Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.