Kościół

Miastków Kościelny: dziękowali za dar 600 lat wspólnoty

09
wrz 2024

- Ciesząc się z 600 lat historii waszej parafii, patrzcie w przyszłość i zastanawiajcie się, wraz z waszym księdzem proboszczem, co winniście uczynić, aby wasza wspólnota parafialna była we współczesnym świecie czytelnym znakiem obecności Chrystusa, który wszystko czyni dobrze i dokonuje dzieła naszego zbawienia – mówił do wiernych bp Kazimierz Gurda, który 8 września przewodniczył Mszy św. w Miastkowie Kościelnym, z racji 600- lecia parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Mszę św. koncelebrowali proboszczowie parafii, obecny ks. kan. Ireneusz Głowacki i emerytowany ks. prałat Adam Turemka. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu powiatu garwolińskiego, gminy Miastków Kościelny i Górzno, strażacy z pocztami sztandarowymi, szkolna orkiestra dęta, grupy modlitewne, stowarzyszenia, bractwa strażników kościoła, liczne grono wiernych. W homilii bp Kazimierz Gurda podkreślał, że działanie „Boga wobec świata i stworzenia zawsze jest dobre, człowiek wierzący potrafi je dostrzec, Bogu je przypisać i za nie mu podziękować”.

- Dzisiaj jesteśmy w waszej parafii w Miastkowie Kościelnym, aby dostrzec działanie Jezusa, aby dostrzec dobro, które czynił i czyni w historii waszej wspólnoty parafialnej, a przestrzeń czasu, w jakim Jezus znajduje się w waszej miastkowskiej ziemi jest długi, bo sięgający sześciuset lat – mówił bp. Gurda.

Posłuchaj


Źródła historyczne podają, że w 1424 roku biskup poznański Andrzej Łaskarz z Gosławic erygował parafię pod wezwaniem Nawiedzenia i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i św. Leonarda wydzieloną z parafii Latowicz. Do nowej parafii należały wsie Miastków Kościelny, Miastków Stary, Oziemkówka, Brzegi, Huta Miastkowska, Glinki, Kruszówka, Zabruzdy, Rudnik, Zgórze i Wola Miastkowska. Akt erekcyjny nie przetrwał do naszych czasów, spłonął w pożarze w 1657 roku w czasie szwedzkiego potopu. Pierwszy kościół został zbudowany dzięki pomocy ówczesnego właściciela Miastkowa Stanisława Miastkowskiego w połowie XV w. Po nim były kolejne, aż do obecnego, który pochodzi z 1904 roku. - Wspólnota parafialna jest nośnikiem wartości, jak miłość do Boga, miłość do ojczyzny, wspólnota parafialna te wartości przekazuje kolejnym pokoleniom. Parafia jest wielką duchową wartością dla wszystkich, którzy ją stanowią, jej życie koncentruje się wokół Chrystusa obecnego w tajemnicy Eucharystii. Kościół i parafia jest miejscem spotkania człowieka z Bogiem, poznania go, nawiązania z nim stałych więzów i pokochania go – mówił bp. Kazimierz Gurda.

Relacja Waldemara Jaronia


Po nabożeństwie, w imieniu rodziny parafialnej i mieszkańców gminy, wójt Jerzy Jaroń z małżonką podziękowali bp. K. Gurdzie za udział w doniosłych dla wspólnoty uroczystościach. Okolicznościowe grawertony z życzeniami na ręce proboszcza ks. kan. Ireneusza Głowackiego skierowali senator Marcin Górski, poseł Grzegorz Woźniak, starosta Iwona Kurowska wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Norbertem Wilbikiem i radnym Marcinem Jaroniem, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.

Na zakończenie jubileuszowych uroczystości ordynariusz siedlecki poświęcił Krzyż Jubileuszowy posadowiony na placu przy kościele.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Jasio Pon. 09.09.2024 13:24:15

A te puste krzesła w kościele?

Parafianka Pon. 09.09.2024 18:33:02

Czekały na Ciebie i Twoich Bliskich😪

Aneta Pon. 09.09.2024 07:49:14

Czy będą może dodane jakieś zdjęcia z uroczystości?