Mieszkanka Garwolina na elitarnym kursie terytorialsów
Region
Śr. 16.06.2021 07:16:55
16
cze 2021
cze 2021
Dzięki swojej determinacji, st.szer. Paulina Makulec z 6 Mazowieckiej Brygady OT niebawem rozpocznie trzynastomiesięczny kurs oficerski. To ogromne wyróżnienie, bo o miejsca na dwóch uczelnianych wojskowych - WAT i AWL starają się żołnierze z całego kraju. Jest ona trzecią mieszkanką powiatu garwolińskiego, która rozpocznie kurs oficerski. W roku ubiegłym szkolenie na Wojskowej Akademii Technicznej rozpoczęła m.in. szer. Iwona Kurowska.
Miejsca są ograniczone, a zanim kandydat na oficera dojdzie do ostatniego etapu, najpierw musi wykazać się wiedzą wojskową, umiejętnościami przywódczymi, sprawnością fizyczną i zaangażowaniem. Paulina służy w 65 batalionie lekkiej piechoty w Pomiechówku i jest trzecią mieszkanką powiatu garwolińskiego, która dostała się na elitarny kurs WOT.Wskoczyła na swoje osobiste podium. - W 2020 roku po raz pierwszy zdecydowałam się aplikować na kurs oficerski Agrykola. Niestety, wtedy się nie udało. Z perspektywy czasu widzę jednak, że nie była to w żadnym stopniu porażka. Ówczesna decyzja komisji wpłynęła na mnie mocno motywująco i dała mi przysłowiowego „kopniaka”. Poprawiłam beret i postanowiłam, że w przyszłym roku muszę udowodnić swoją determinację. Przez cały rok, a był to rok pod znakiem COVID, zdobywałam doświadczenie oraz nabierałam większej pewności siebie. W tym roku spróbowałam ponownie. Moja determinacja i wytrwałość pomogły mi wskoczyć na moje osobiste podium. Z nieskrywaną dumą mogę krzyknąć, że jestem z siebie dumna!
Przewodnim hasłem, swego rodzaju mantrą życiową są słowa „Idź tam, gdzie się boisz”. I podobnie było też z moją przygodą z wojskiem. Z pozoru łatwa decyzja zmusiła mnie do tak wielu pozytywnych i rewolucyjnych zmian.
Niezwykle cenię sobie swój osobisty rozwój. Pcham się wszędzie tam, gdzie wiem, że będę w stanie wynieść kawał nowej, wcześniej niezdobytej wiedzy i doświadczenia. W końcu to nas buduje. Z tego też powodu książki są u mnie na swoistym piedestale, a tematyka wojsk specjalnych ma zapewnione wyjątkowe miejsce w mojej bibliotece. Dla mnie osobiście najbardziej rozwojowe są szkolenia z weteranami misji, w Mobilnych Zespołach Szkoleniowych. Sam udział w nich jest już nagrodą, podczas szkoleń z instruktorami MZSZ plecak korzyści niemalże pęka.
Jeśli tylko się chce, to nie ma rzeczy niemożliwych. Już od dłuższego czasu skrupulatnie wymazuję słowo - niemożliwe - ze swojego słownika. Najpierw próbuję, dopiero później mogę ponarzekać albo co najwyżej przykleić plaster. Każde podjęcie próby jest krokiem naprzód"- powiedziała st. szer. Paulina Makulec.
Do ostatniego etapu przystąpiło 300 kandydatów
- O 120 miejsc na WAT i AWL walczyło blisko 300 żołnierzy OT - ochotników z całej Polski. Wyłonieni w kwalifikacji kandydaci zostaną skierowani na 13-sto miesięczny kurs prowadzony w trybie stacjonarno - rotacyjnym. Obecnie kontynuowane są edycje przerwane pandemią koronawirusa, trzecia i czwarta edycja kursu Agrykola. Bierze w niej udział blisko 180 żołnierzy OT. W sumie, w dotychczas zakończonych - dwóch edycjach kursu Agrykola przeszkolono 106 żołnierzy OT, część z nich została już promowana na stopień podporucznika-informuje Marlena Rosłaniec, rzecznik prasowa 6 MBWOT, również mieszkanka powiatu garwolińskiego.
Program szkolenia oficerów terytorialnej służby wojskowej pod nazwą Agrykola został opracowany w 2017 roku przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz przedstawicieli Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego MON. Nazwa projektu nawiązuje do szkoły podchorążych rezerwy piechoty „Agrykola”, założonej w 1941 roku przez Kedyw Komendy Głównej AK.
Inf. pras.
fot. DWOT
WJ/Garwolin/DW
0 komentarze