Garwolin

Młodzież o problemie przemocy i cyberprzemocy

Region Wt. 26.03.2024 09:17:13
26
mar 2024

Uczennice liceum w garwolińskim Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte biorą udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”, gdzie realizują autorski projekt przeMOCni. Jego głównym celem jest uświadamianie i promowanie umiejętności dbania o siebie, poprzez między innymi samoobronę i radzenie sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych.

- PrzeMOCni jest to projekt społeczny skierowany do młodzieży i nie tylko. Jego głównym celem jest uświadamianie i promowanie umiejętności dbania o siebie. Mamy tu na myśli samoobronę i radzenie sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych. Umiejętność zachowania w sytuacji zagrożenia jest istotną sztuką w XXI wieku. Przemoc może mieć wiele twarzy, często zapominamy, że przemoc psychiczna jest równie szkodliwa, jak fizyczna. Nasz projekt obok promowania wiedzy na temat zachowania w sytuacji zagrożenia życia będzie również promował informacje na temat przemocy psychicznej, której doświadczamy często w wirtualnym świecie. Dodatkowo wskażemy możliwości szukania pomocy i wsparcia u osób, które zajmują się tym zawodowo - napisały na Facebooku Maja Pietryka, Julia Paprota, Gabrysia Piesiewicz, Natalia Siarkiewicz i Laura Piłka.

- Pomysł na projekt narodził się już rok temu, gdy usłyszałyśmy od pani Agnieszki Karwowskiej, naszej mentorki, o Ogólnopolskiej Olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Nad tematem projektu, naprawdę nie musiałyśmy się długo zastanawiać. Temat przemocy oraz cyberprzemocy jest bardzo często lekceważony. Młodzież często nie reaguje, jest bierna w tym co robi... - mówi liderka projektu Julia Paprota.

- Nasz projekt ma na celu radzenie sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, w tym przemocy fizycznej, psychicznej i cyberprzemocy, i pokazujemy, jak radzić sobie z tymi problemami... - podkreśla Gabrysia Piesiewicz, a Natalia Siarkiewicz dodaje, że głównymi działaniami jest promowanie dobra własnego wśród młodzieży i młodszych osób.

- Podczas dni otwartych naszej szkoły, 13 kwietnia, na które serdecznie zapraszamy, będzie można nas bliżej poznać, porozmawiać z nami. Przygotujemy stoisko oraz ulotki z krótkimi informacjami o naszym projekcie – akcentuje Maja Pietryka.

Koordynatorka projektu przeMOCni Agnieszka Karwowska, doradca zawodowy ZS nr 1 w Garwolinie zaznacza, że olimpiada zwolnieni z teorii pozwala rozwijać uczniom kompetencje miękkie, szeroko rozumiane. - Uczą się współpracy w grupach, rozwiązywania konfliktów, umiejętności zdobywania patronów czy umiejętność pisania listów i też generalnie muszą przełamywać swoje bariery... - wyjaśnia.

Więcej w materiale Waldemara Jaronia.


Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

3 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Pedagog Wt. 26.03.2024 11:56:44

Super dziewczyny i temat na czasie. Brawo.

Monika Czw. 28.03.2024 06:22:17

Piękna sprawa. Jesteście superowe.

Wiesiek Wt. 26.03.2024 20:00:28

Tak trzymać!!!!