Garwolin

Niezwykłe odkrycia archeologiczne w Żelechowie

Region Sob. 23.03.2024 10:32:00
23
mar 2024

Najbardziej spektakularnym znaleziskiem okazały się pozostałości pieca kaflowego, który ogrzewał dwór. Wśród jego szczątków odnaleziono liczne pięknie zdobione kafle – z bogatymi wzorami geometrycznymi, roślinnymi i zwierzęcymi, przedstawieniami postaci ludzkich oraz herbami. Podobne kafle ozdabiały piece królewskiego zamku na Wawelu. 20 marca podsumowano wyniki badań archeologicznych i historycznych siedziby rodu Ciołków w Żelechowie prowadzone przez pracowników naukowych PAN.

Od 2016 r. zamek Ciołków w Żelechowie jest przedmiotem sezonowych badań archeologicznych i historycznych. W 2016 r. przeprowadzone zostały na tym terenie pierwsze nieinwazyjne badania geofizyczne. Od roku 2017 prowadzone są sondażowe badania archeologiczne. Realizację corocznych badań wspiera finansowo i logistycznie Gmina Żelechów. Prace wykopaliskowe prowadzone są dzięki uprzejmości Stanisława Kawki – właściciela działki. W badania, oprócz naukowców, zaangażowani byli wolontariusze, członkowie Towarzystwa Historycznego Żelechów, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej, czy miejscowej straży pożarnej. Prace badawcze były prowadzone w ubiegłym roku w dniach od 31 lipca do 12 sierpnia na terenie, gdzie znajdował się żelechowski zamek rodu Ciołków, którzy byli właścicielami Żelechowa w średniowieczu. Każdy sezon prac odkrywa przeszłość tego miejsca.

Ciekawe wykopaliska

- Celem ubiegłorocznych prac archeologicznych było rozpoznanie północnej części dwóch drewnianych budynków, które w większej części odkryto w 2018 i 2022 roku. Podczas prac zlokalizowano północno- zachodni narożnik drewnianego budynku posadowiony na drewnianej platformie wykonanej z olchowych belek. Ze względu na niewielką powierzchnię izb i brak urządzeń grzewczych można przyjąć, że był to budynek o przeznaczeniu gospodarczym. W jego wnętrzu znajdowała się podłoga wykonana z kamiennych otoczaków. Na podstawie badań ustalono, że obiekt funkcjonował już w okresie późnego średniowiecza a w połowie XVI wieku został rozebrany i wybudowana w tym miejscu większy obiekt, tym razem o funkcji mieszkalnej – mówi Łukasz Bogusz, burmistrz Żelechowa oraz pasjonat historii i dodaje, że w kolejnym wykopie zarejestrowano słabo zachowane relikty wczesno nowożytnego budynku, który spłonął w XVI wieku. Odsłonięto spalone belki oraz warstwy przepalonej gliny, która mogła pokrywać ściany i podłogę konstrukcji. Najbardziej spektakularnym znaleziskiem okazały się pozostałości pieca kaflowego, który ogrzewał dwór. Wśród jego szczątków odnaleziono liczne pięknie zdobione kafle – z bogatymi wzorami geometrycznymi, roślinnymi i zwierzęcymi, przedstawieniami postaci ludzkich oraz herbami. Podobne kafle ozdabiały piece królewskiego zamku na Wawelu. Prócz renesansowych kafli znaleziono fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęcych będących pozostałościami po ucztach wydawanych na zamku oraz monety...

O ostatnich i wcześniejszych badaniach i wykopaliskach, z Łukaszem Boguszem, burmistrzem Żelechowa i członkiem Towarzystwa Historycznego Żelechów rozmawia Waldemar JarońNasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.