Nowe oblicze pilawskiego Magistratu
Region
Pon. 24.06.2024 07:05:19
24
cze 2024
cze 2024
W roku jubileuszu 40-lecia nadania Pilawie praw miejskich, podczas tegorocznych Dni Pilawy, które obchodzono w miniony weekend, uroczyście oddano do użytkowania rozbudowany i zmodernizowany budynek urzędu miasta. Kosztował ponad 11,6 mln zł, ale jest dwukrotnie większy od poprzedniego, zyskał nową formę i reprezentacyjny charakter.
– Otwarcie rozbudowanego i zmodernizowanego budynku pilawskiego Magistratu, to symbol zmian, jakie zaszły w codziennym życiu samorządu, zwiększającego się zakresu realizowanych usług oraz różnego rodzaju zadań i spraw mieszkańców – mówiła podczas otwarcia uroczystości Monika Śniegucka, sekretarz miasta i gminy Pilawa. – Urząd, to jeden z najczęściej odwiedzanych obiektów użyteczności publicznej w gminie, który po latach oczekiwań, zyskał nową formę oraz reprezentacyjny charakter. Z myślą o mieszkańcach, w nowym budynku powstało przestronne i wygodne biuro obsługi, w którym petenci będą mogli załatwić szereg spraw – kontynuowała. Burmistrz miasta i gminy Albina Łubian nawiązała do jubileuszu 40-lecia nadania Pilawie praw miejskich i podkreślała, że od tamtego czasu, a właściwie od 1990 roku miasto się rozwija. Każda kolejna kadencja, to nowe inwestycje, chociaż największy rozwój Pilawy nastąpił z chwilą wejścia Polski do UE. Po wykonaniu wielu niezbędnych mieszkańcom inwestycji, 3 lata temu podjęto decyzję o rozbudowie Magistratu.Wymusiła to konieczność
Rozbudowa urzędu, to nie tylko wizerunek, estetyka, ale też konieczność. Przede wszystkim zwiększająca się ilość zadań, sieci komputerowe i konieczność poprawy obsługi mieszkańców, wymusiła na samorządzie decyzję o rozbudowie i modernizacji. – Cała inwestycja objęła przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku urzędu wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Dotychczasowy budynek składał się z 3 połączonych ze sobą 2 – kondygnacyjnych brył: części najstarszej, łącznika oraz części głównej, dobudowanych w 1976 r. (…) budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki likwidacji barier architektonicznych i zamontowaniu windy, jak też szeregu udogodnień – artykułowała burmistrz i dodała, że obiekt jest też przyjazny środowisku, ponieważ została zastosowana energetyczna instalacja, jak również wyposażenie, czyli instalacja fotowoltaiczna, wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła, energooszczędne oświetlenie LED, niskoemisyjne ogrzewanie budynku. Łączna wartość inwestycji, to kwota 11 610 187 zł, w tym 4 mln stanowi dofinansowanie samorządu Mazowsza.
Determinacja i konsekwencja władz
Członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska mówiła, że od 14 lat obserwuje, jak Pilawa się rozwija i od samego początku sięgają po środki unijne. - A właściwie, to pani burmistrz sięga po wszystkie środki, jakie są możliwe, po to, aby jak najwięcej inwestycji zrealizować dla mieszkańców (...) To wszystko dzisiaj pokazuje, że warto mieć marzenia. Było trudno, wykonawca też trafił się niełatwy, trzeba było dużo przebudować i w różnych sytuacjach reagować elastycznie, ale dzisiaj, popatrzmy na ten budynek – jest przepiękny, i myślę, że ta dzisiejsza uroczystość pokazuje, determinacja, dążenie do celu i pozyskiwanie środków – akcentowała E. Orzełowska, a wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek mówił, że to jedna z wielu inwestycji zrealizowanych w Pilawie, które odmieniły miasto i gminę. - Cieszę się razem ze wszystkimi mieszkańcami Pilawy z tej kolejnej inwestycji upiększającej miasto. Receptą na wykorzystanie tych wszystkich atutów i szans położenia, tego dobrego prawa samorządowego, które w Polsce mamy, czy wreszcie odblokowanych środków europejskich, musi być zgodna, dobra współpraca rady z burmistrzem, dobre pomysły i konsekwencja – zaznaczył Cz. Mroczek.
W podobnym tonie wypowiadali się poseł Grzegorz Woźniak, starosta Iwona Kurowska, kierownik siedleckiej delegatury MUW Alicja Cichoń. Odczytano też gratulacje od senatora Macieja Górskiego.
Po przemówieniach przecięto symboliczną wstęgę otwierającą budynek, który poświęcił proboszcz pilawskiej parafii ks. kanonik Andrzej Banasiuk.
Zobacz Galerię
113 Zdjęć
6 komentarze
Gratulacje. A kiedy u nas w Wildze będzie taki Urząd?
To było duże wydarzenie z udziałem wiceministra, marszałek, posła, starosty i wielu innych zacnych gości, Inwestycja godna takiej oprawy.
Gratulacje. Nareszcie Urząd będzie wyglądał po Europejsku.
Popieram i też gratuluję
Superowo Pani Burmistrz. Teraz to wizytówka Pilawy.
Duża i ważna uroczystość i wielu gości z rządu, parlamentu, samorządu Mazowsza, od wojewody, starostwo Garwolin, służby, wojsko i mieszkańcy.