Garwolin

Nowe wyzwania, nowe umiejętności – rodzice i nauczyciele przeszkoleni w zakresie cyberzagrożeń dla lepszej ochrony młodzieży

Region Pt. 09.02.2024 07:06:19
09
lut 2024

150 nauczycieli i rodziców dzieci ze szkół powiatu garwolińskiego uczestniczyło wczoraj w seminarium poświęconym bezpieczeństwu w Internecie pn. „Cyberzagrożenia”. Szkolenie zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Garwolinie przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji w Radomiu oraz przedstawiciele Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

W sali widowiskowej Kina Wilga w Garwolinie odbyło się 7 lutego szkolenie skierowane do nauczycieli i rodziców dzieci ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Wydarzenie zgromadziło 150 uczestników. Organizator - Zespół Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii garwolińskiej komendy - do współpracy przy realizacji przedsięwzięcia zaprosił profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się problematyką bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie. - Czuliśmy potrzebę zorganizowania takiego szkolenia z uwagi na zgłaszane zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli różne problemy związane z tą kwestią. Niepokojący jest brak lub niewielki zakres kompetencji komputerowych czy internetowych u części dorosłych, rodziców czy wychowawców. W takiej sytuacji tworzy się przepaść pomiędzy umiejętnościami związanymi z poruszaniem się w obszarze Internetu osób młodych a umiejętnościami dorosłych. Jednocześnie niemal każdy ma w domu komputer z dostępem do Internetu, a w kieszeni smartfon. Mamy nadzieję, że to szkolenie pozwoli uzupełnić brakującą wiedzę i nauczy nas świadomie dbać o bezpieczeństwo dzieci w Internecie. – podkreślał gospodarz wydarzenia Komendant Powiatowy Policji w Garwolinie podinsp. Janusz Mularski.

Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Policji w Radomiu sierż. szt. Jan Suracki i mł. asp. Malwina Wlazło oraz Kierownik Zespołu Popularyzacji Bezpiecznego Korzystania z Cyberprzestrzeni w Dziale Profilaktyki Cyberzagrożeń Instytutu Badawczego NASK Ewa Domańska.

Prelegenci omówili zagrożenia czyhające w Internecie na dzieci i młodzież oraz wskazywali jak się przed nimi chronić. Zmierzyli się również z próbą zrozumienia świata młodych ludzi w przestrzeni cyfrowej. Ważnym aspektem, poruszonym podczas spotkania, były cyberprzemoc i hejt w aspekcie dojrzewania i funkcjonowania w grupie rówieśniczej, a także zagrożenia wynikające z korzystania z mediów społecznościowych.

Policjanci podkreślają, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to, żeby ochronić siebie, ale w szczególności młodych przed zagrożeniami płynącymi z cyberprzestrzeni. Seminarium było ważnym element w budowaniu cyberbezpieczeństwa.na podst. inf. KPP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.