Garwolin

Ortograficzna wiosna w Miastkowie Kościelnym

Region Czw. 28.03.2024 14:49:26
28
mar 2024

Kolejna edycja Gminnego Konkursu Ortograficznego „Ortograficzna wiosna 2024” odbyła się 12 marca w Publicznej Szkole Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym, a uroczyste wręczenie nagród 27 marca. Wydarzenie to wpisuje się w szersze działania związane z miesiącem języka ojczystego inaugurowanym każdego roku 21 lutego.

Świętowanie przybiera różne formy. W szkołach gminy Miastków Kościelny zazwyczaj odbywają się eliminacje klasowe i szkolne konkursu ortograficznego. Uczniowie ćwiczą staranne i poprawne pisanie. Inicjatywy szkolne to nie tylko sprawdziany ortograficzne, ale także zabawy słowne, łamańce językowe, plakaty i prezentacje podkreślające różnorodność i swoistość językową polskich wyrazów, trudnych ze względu na obecność ogonków i kreseczek, czyli znaków diakrytycznych bardzo charakterystycznych dla języka polskiego.

Gminny Konkurs Ortograficzny jest niewątpliwie okazją do ćwiczenia sprawności językowej zarówno dla polonistek budujących autorskie teksty dyktand, jak i uczestników konkursu. Do tegorocznych zmagań z trudnościami językowymi przystąpili uczniowie szkół podstawowych ze Zwoli, Zgórza i Miastkowa Kościelnego oraz osoby dorosłe zainteresowane sprawdzeniem swoich umiejętności w niełatwej dziedzinie poprawnej pisowni.

Prace konkursowe zostały sprawdzone przez członków Gminnej Komisji Ortograficznej, która wyłoniła zwycięzców. 27 marca odbyło się uroczyste wręczenie pamiątkowych nagród ufundowanych przez wójta gminy Miastków Kościelny.

Mistrzami „Ortograficznej wiosny 2024” zostali:
w kategorii klas IV, V, VI
I miejsce – Natalia Baran, uczennica klasy VIb PSP im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym,
II miejsce – Joanna Moreń, uczennica klasy VI PSP im. Marii Kownackiej w Zwoli,
III miejsce – Wiktoria Salamończyk, uczennica klasy VI PSP im. Marii Kownackiej w Zwoli;

w kategorii klas VII - VIII
I miejsce – Natalia Ślińska, uczennica klasy VIII PSP im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym,
II miejsce – Jakub Soszka, uczeń klasy VII PSP im. Leona Wyczółkowskiego w Miastkowie Kościelnym,
III miejsce – Kinga Baran, uczennica klasy VII PSP im. Marii Kownackiej w Zwoli.

Wśród dorosłych uczestników konkursu wyróżnione zostały:
Jowita Domańska – I miejsce,
Marta Mućko – II miejsce,
Małgorzata Dąbrowska – III miejsce.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Radę Języka Polskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego pokazują, że 45% badanych uważa nasz język za najtrudniejszy na świecie. Jednak lubimy wszystko, co w nim szumi i szeleści, nie przeszkadzają nam nawet rozterki między charakterystycznym „ż” i „rz”, „ó” i „u” czy „h” i „ch”. Duże zainteresowanie Gminnym Konkursem Ortograficznym potwierdziło, że język polski nieustannie wywołuje silne emocje i stanowi nie lada wyzwanie dla wszystkich użytkowników.

Nagrody laureatom konkursu wręczali zastępca wójta Sławomir Rusak, dyrektor PSP w Miastkowie Kościelnym Daniel Król, zastępczyni dyrektora Ewa Dziewit oraz nauczyciele języka polskiego.

Relacja Waldemara Jaronia.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Stasiek Czw. 28.03.2024 15:14:44

Brawo Miastków.