Garwolin

Oszuści nie próżnują

Region Pon. 05.02.2024 12:45:38
05
lut 2024

Internetowi naciągacze wykorzystują nadarzające się okazje, żeby nas oszukać. Szczególnie często robią to, kiedy chcemy coś kupić lub sprzedać. W ostatnim czasie do garwolińskiej komendy zgłosiły się dwie pokrzywdzone. Jedna z nich chciała sprzedać dziecięce ubranko, druga kupić bilety na stand-up. Obie straciły pieniądze.

Kilka dni temu do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie zgłosiła się mieszkanka powiatu garwolińskiego. Kobieta złożyła zawiadomienie, z którego wynika, że na grupie z ogłoszeniami na portalu społecznościowym znalazła ofertę odsprzedaży biletów na stand-up. - Występ miał się odbyć w Warszawie. Po uzgodnieniu szczegółów oszust przesłał bilety mailem, a pokrzywdzona przekazała ponad 350 zł za pomocą kodów do szybkiej płatności mobilnej. W dniu wydarzania kobieta nie została wpuszczona na występ komików. Od pracowników ochrony dowiedziała się, że bilety są fałszywe i że nie jest jedyną osobą, oszukaną w ten sposób – informuje podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin.

W innym przypadku mieszkanka powiatu garwolińskiego za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego chciała sprzedać dziecięcą sukienkę. - Kobieta otrzymała mailowe potwierdzenie sprzedaży ubranka. W wiadomości znajdował się przycisk „Potwierdź”, w który pokrzywdzona kliknęła. W tym momencie została przekierowana na stronę banku. Zalogowała się na swoje konto, jednak strona się nie otworzyła. Po chwili skontaktował się z nią mężczyzna podający się za pracownika serwisu ogłoszeniowego. Poinformował ją o problemach z bankiem. Aby je rozwiązać kobieta wygenerowała kod do szybkiej płatności mobilnej i podała oszustowi. Wtedy zorientowała się, że z jej konta zniknęły pieniądze w kwocie ponad 1 tys. zł – uzupełnia rzecznik i dodaje, że policjanci wyjaśniają szczegóły tych spraw i apelują, by weryfikować, kto i co do nas pisze. Nie otwierajmy podejrzanych linków, które żądają od nas loginów i haseł do bankowości elektronicznej lub danych z kart bankomatowych. Pamiętajmy, że przy sprzedaży towaru nie powinniśmy używać jakichkolwiek linków do otrzymania płatności, gdzie wymagane jest logowanie na nasze konto bankowe. Policjanci przypominają zasady, które powinni znać wszyscy zwolennicy zakupów on-line:

• zwróć uwagę na cenę produktu – jeśli znacząco różni się od średniej rynkowej danego produktu możemy być niemal pewni, że mamy do czynienia z oszustwem

• przed zakupem zorientuj się kim jest osoba sprzedająca – zwróć uwagę na pozytywne i negatywne opinie

• sprawdzaj od kiedy konto sprzedawcy widnieje w serwisie i ilu użytkowników korzystało z jego usług

• nie kasuj korespondencji ze sprzedającym - w przypadku oszustwa jest ona dowodem potwierdzającym zakup.

na podst. inf. KPP
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.