Garwolin

Pamiętają o bohaterach

Region Pt. 29.09.2023 17:16:23
29
wrz 2023

W ramach obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w Gocławiu w gminie Pilawa odbyły się obchody bitwy pod Żelazną. Chociaż sama bitwa została stoczona 25 sierpnia 1863 roku, obchody zostały przełożone do czasu powrotu uczniów do szkoły, by mogli oni wziąć udział w wydarzeniu.

Dokładnie w kolejną rocznicę ustawienia przez gminę pamiątkowego obelisku przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej Gocław, w miejscowym kościele parafialnym odbyła się Msza św. w intencji poległych w walce. Bezpośrednio po Eucharystii przy obelisku i na cmentarzu, gdzie przeniesione zostały prochy poległych w bitwie pod Żelazną, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze przez przedstawicieli samorządu Pilawy na czele z burmistrz Albiną Łubian, szkoły oraz OSP.

Dla młodzieży szkolnej Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Pilawie zorganizował warsztaty z pasjonatami historii i rekonstruktorami, podczas których mieli okazję wysłuchać pogadanki dotyczącej historii sprzed 160 lat, obejrzeć wystawę historyczną oraz dotknąć eksponatów na co dzień zgromadzonych w Muzeum Ziemi Stanisławowskiej.

Organizatorem uroczystości była Publiczna Szkoła Podstawowa w Gocławiu wspólnie z pilawskim MGOK-iem.


na podst. inf. MGOK
fot. P. Miętus
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.