Patriotyczne uroczystości w gminie Pilawa
Region
Czw. 27.03.2025 07:56:52


27
mar 2025
mar 2025
W lesie pomiędzy Łucznicą a Natolinem odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające 162. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. To właśnie tutaj, 18 marca 1863 roku, rozegrała się dramatyczna bitwa, w której bohaterowie oddali życie za wolność Ojczyzny.
Główna część obchodów rozpoczęła się od uroczystej Mszy św. polowej, sprawowanej 22 marca w intencji poległych powstańców przez ks. kan. Krzysztofa Samsela, proboszcza parafii św. Andrzeja i Bartłomieja w Osiecku. W swojej homilii kapłan przypomniał o heroicznej walce tysięcy Polaków, którzy – uzbrojeni jedynie w kosy i strzelby – przeciwstawili się potędze rosyjskich armat i karabinów. To właśnie dzięki nim pamięć o dążeniu do wolności przetrwała kolejne pokolenia.Podniosły nastrój uroczystości podkreśliła obecność pocztów sztandarowych oraz delegacji, w tym przedstawicieli władz samorządowych Miasta i Gminy Pilawa oraz Miasta i Gminy Osieck. W wydarzeniu uczestniczyli także członkowie Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Obwodu "Gołąb" w Garwolinie, poseł Grzegorz Woźniak, radny powiatowy Dariusz Owczarczyk, dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz mieszkańcy.
W okolicznościowym przemówieniu burmistrz miasta i gminy Pilawa, Albina Łubian, podkreśliła, że pamięć o bohaterach narodowych to nasz obowiązek. Przypomniała, że w Powstaniu Styczniowym, w różnych częściach kraju, życie oddało około 30 tysięcy Polaków. W miejscu obchodów, w zbiorowej mogile, spoczywa 46 powstańców, którzy zostali zaatakowani przez Rosjan podczas odpoczynku. To miejsce – jak podkreśliła burmistrz – jest symbolem patriotyzmu i poświęcenia, które należy pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom.
Burmistrz wspomniała również, iż mogiła powstańców, przy której odbyły się uroczystości, została w ostatnich miesiącach poddana gruntownej modernizacji. Przeprowadzono prace konserwatorskie istniejących elementów, w tym kamiennego obelisku z metalowym krzyżem oraz płyt i bloczków kamiennych ułożonych przed pomnikiem. W ramach renowacji wymieniono kostkę granitową oraz opaskę betonową okalającą obelisk, a także przeprowadzono remont istniejących schodów. Dodatkowo przed mogiłą zamontowano tablicę z rysem historycznym, która przybliża odwiedzającym wydarzenia sprzed 162 lat. Na zakończenie uroczystości ks. Krzysztof Samsel dokonał poświęcenia mogiły, podkreślając tym samym jej wyjątkowe znaczenie jako miejsca pamięci.
Kulminacyjnym momentem obchodów było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed pomnikiem poległych powstańców. Delegacje oddały hołd tym, którzy walczyli o wolność. Chwilę później w lesie rozbrzmiały patriotyczne melodie – Orkiestra OSP Pilawa pod batutą Krzysztofa Czajki wykonała krótki koncert.
Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy mogli skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki.
Zadanie pn. Modernizacja zbiorowej mogiły powstańców z 1863 r. zostało dofinansowane ze środków Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Zobacz Galerię
32 Zdjęć
na podst. inf. UMiG Pilawa
0 komentarze