Patriotyczno – religijna uroczystość w lesie unińskim
Region
Czw. 29.08.2024 10:28:42
29
sie 2024
sie 2024
85. lat temu, we wrześniu, w unińskich lasach gminy Górzno doszło do starcia zbrojnego pomiędzy grupą wojsk polskich a hitlerowskimi oddziałami. W wyniku tej potyczki zginęło dziesięciu ułanów. Od wielu lat, przy pomniku na leśnej polanie obchodzone są religijno – patriotyczne uroczystości. W tym roku będzie to w niedzielę 1 września.
17 września 1939 r. w lasach unińskich walczyła z niemieckim najeźdźcą grupa kawalerzystów Ciechanowskiego Pułku Ułanów, ostrzeliwana z broni pokładowej samolotu. W bitwie, w której zginęło bohaterską śmiercią dziesięciu żołnierzy wojska polskiego, bronił się do ostatka, otoczony przez nieprzyjaciela plutonowy Edward Budzyński wraz ze swoją drużyną. Mieszkańcy wsi Unin pogrzebali poległych w jednej wspólnej mogile. - W tym właśnie miejscu, przy mogile poległych od wielu lat w pierwszą niedzielę września odprawiane są uroczyste msze św. w intencji żołnierzy poległych podczas II wojny światowej. Zaraz po wojnie ojciec Bogumił Talarek gromadził miejscową ludność na modlitwie przy tej mogile w lasach unińskich. Tradycję do dni dzisiejszych pielęgnują kolejni duszpasterze parafii Unin, mieszkańcy Unina i Goździka, kombatanci AK, władze samorządowe gminy Górzno – mówi wójt Waldemar Sabak.W tym roku rocznicowe uroczystości zorganizowane będą 1 września i będą miały wymiar powiatowy. - Gromadzimy się przede wszystkim na nabożeństwie, by modlić się za tych, którzy oddali swoje życie w obronie ojczyzny, ale także przypominać kolejnym pokoleniom o tych wydarzeniach, że to dzięki tym, którzy oddali wtedy swoje życie, dziś możemy się cieszyć wolną, niepodległą ojczyzną – podkreśla gospodarz gminy.
Msza św. polowa, której oprawę muzyczną zapewni orkiestra dęta OSP Górzno, odprawiona będzie o godz. 14:00, przedtem złożone zostaną wiązanki kwiatów i zapalone znicze przed obeliskiem, a po nabożeństwie z krótkim koncertem wystąpi strażacka orkiestra. W programie uroczystości jest tradycyjna loteria fantowa, w której każdy los wygrywa.
O bitwie, pomniku, uroczystościach i patriotyzmie, z wójtem gminy Waldemarem Sabakiem rozmawia Waldemar Jaroń.
0 komentarze