Garwolin

Pilawa: będzie żłobek samorządowy i rozbudowane przedszkole

Region Śr. 02.12.2020 16:04:00
02
gru 2020

Władze Pilawy zamierzają uruchomić żłobek, który będzie miał siedzibę w zaadaptowanym do tego budynku po byłej bibliotece zlokalizowanej w sąsiedztwie przedszkola. Inwestycja kosztować będzie przeszło 5 mln zł, ale za to przebudowane zostaną oba budynki i połączone w jeden.

Pomysł uruchomienia w Pilawie miejsc opieki dla dzieci do lat 3 rozważany był od jakiegoś czasu. Po rozbudowie ośrodka kultury i przeniesieniu do nowego budynku biblioteki, pojawiła się możliwość zaadaptowania pomieszczeń po bibliotece dla potrzeb żłobka.

- Żłobek, to nie tylko sale, ale też i zaplecze, pomieszczenia kuchenne. I to zaplecze wymaga dużo przestrzeni, więc postanowiliśmy, że istniejący budynek po bibliotece połączymy z budynkiem przedszkola, żeby zaoszczędzić na zapleczu. Jest to ta sama działka, więc zadecydowaliśmy, że przebudujemy kuchnię i w ten sposób dobudujemy dodatkowe sale dla przedszkola, a jednocześnie zmodernizujemy budynek biblioteki i dostosujemy go do potrzeb żłobka- mówi burmistrz miasta i gminy Pilawa.

Została opracowana dokumentacja na to zadanie, które zgodnie z kosztorysem przekracza 5 mln zł.

- Toteż rozpoczęcie inwestycji uzależniamy od pozyskanych środków. Do dnia dzisiejszego złożyliśmy 3 wnioski o dofinansowanie tego zadania, bowiem przy realizacji innych zadań i dużych wydatkach związanych z finansowaniem oświaty, trudno byłoby nam ze środków własnych to zadanie zrealizować. Dobrze się stało, że ministerstwo rodziny i polityki społecznej, w miarę szybko rozstrzygnęło ogłoszony konkurs i Pilawa znalazła się na liście samorządów, które dofinansowanie otrzymały. Tak więc otrzymamy 1 980 000 zł na tę część zadania, które jest związane z rozbudową żłobka, czekamy jeszcze na decyzje w sprawie pozostałych wniosków, ponieważ inwestycja ma szerszy zasięg - podkreśla burmistrz.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z burmistrz miasta i gminy Pilawa Albiną Łubian.

   POSŁUCHAJ

WJ/Garwolin/DW

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.