Garwolin

Podsumowano projekty unijne w miętneńskim Zespole Szkół

Region Pon. 08.01.2024 11:51:58
08
sty 2024

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem realizuje wiele projektów unijnych, których celem jest podniesienie efektywności, jakości i atrakcyjności kształcenia zawodowego, w wyniku czego zwiększone zostaną szanse na zatrudnienie absolwentów szkoły. Dzięki programom unijnym prawie wszystkie pracownie przedmiotów zawodowych wyposażono w nowoczesny sprzęt. 5 stycznia podsumowano w szkole realizację dotychczasowych programów.

Miętneński Zespół Szkół kształci przyszłych techników i absolwentów szkół branżowych w wielu zawodach, dlatego placówka realizuje kilka programów unijnych, które mają na celu wsparcie edukacji, kształcenia zawodowego, dostosowanie kompetencyjne uczniów, uatrakcyjnienie ich jako pracowników, tym samym zwiększenie ich szans na rynku pracy. To również wyposażenie pracowni zawodowych w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne, które zostały zaprezentowane podczas podsumowania realizacji projektów unijnych i robią wrażenie. Łączna wartość unijnego dofinansowania realizowanych w szkole projektów, to ponad 6 mln zł, w różnych formach wzięło w nich udział blisko pół tysiąca uczniów i wyposażono pracownie za przeszło 1,5 mln zł. - W ostatnich latach realizowaliśmy kilka projektów unijnych z partnerem, którym jest Unia Producentów Przemysłu Mięsnego oraz inne, jak np. Agencja Rozwoju Mazowsza S.A., projekt realizowany z urzędu marszałkowskiego. Co nam przyświeca w momencie, kiedy piszemy wnioski, dlaczego czynimy ten wysiłek i trud? Chcemy stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do kształcenia zawodowego, chcemy wyposażyć pracownie zawodowe, aby w jakiejś części odzwierciedlały naturalne środowisko pracy... mówi Lilla Nawrocka, dyrektor szkoły. Uczniowie wyjeżdżają na staże zagraniczne m.in. do Włoch, Hiszpanii czy Grecji. - Byłam na wyjeździe w Grecji, w tym roku szkolnym w październiku, i szczerze mówiąc, jest to bardzo ciekawe przeżycie i dużo mogliśmy się nauczyć od osób z greckiej szkoły, bo my byliśmy na mobilności i uczyliśmy się razem z nimi. Pokazywaliśmy im swoją kulturę, oni nam swoją, próbowaliśmy różnych przepysznych dań, uczyli nas swojego języka... wspomina Weronika z kl. IV technik spedytor, a Kacper z kl. III technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, który był w Hiszpanii dodaje, że podczas praktyk zdobył dużo wiedzy praktycznej, przydatnej na przyszłość. Zosia, która uczy się w technikum żywienia i usług gastronomicznych też odbywała praktykę w Hiszpanii i oprócz zajęć praktycznych, wraca pamięcią do wycieczek, zwiedzania miasta, pięknych zachodów słońca. - To dzisiejsze wydarzenie, na przykładzie tylko tej szkoły pokazuje, jak wielka ilość tych środków jest w szkołach realizowana, jak wiele jest to projektów, czy doposażenie, czy kształcenie opierające się na kursach czy stażach zawodowych – spuentował wicestarosta garwoliński Marek Ziędalski.

Zwiedzający warsztaty i słuchający sprawozdania dyrektor goście zaproszeni nie kryli uznania z efektów realizacji projektów unijnych w ZS Miętne.

Relacja Waldemara Jaronia

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Świetnie Pt. 12.01.2024 08:57:40

Pan Nawrocka jest świetnym dyrektorem . Bardzo dba o infrastrukturę i kompleksowy rozwój i wyposażenie placówki . Pracowita i zaangażowana, aby stworzyć uczniom jak najlepsze warunki do kształcenia zawodowego.