Powiat garwoliński: do dwóch gmin popłynie błękitne paliwo
Region
Pon. 13.09.2021 17:21:11
13
wrz 2021
wrz 2021
13 września w garwolińskim starostwie powiatowym podpisana została umowa na gazyfikację części gminy Wilga i Maciejowice. Do połowy 2025 roku położonych zostanie około 30 km sieci gazowej.
Umowę na realizację inwestycji podpisali, w imieniu inwestora dyrektor Oddziału Zakładu Gazowniczego w Warszawie Błażej Wojnicz i wykonawca Ryszard Czamara, właściciel Zakładu Usługowo-Handlowy Instalacji Sanitarnych i Gazowych w Garwolinie. - Dzisiaj podpisujemy kontrakt z firmą Czamara na gazyfikację gminy Wilga. Zakres kontraktu to jest ok. 30 km i jest podzielony na 3 etapy, pierwszy etap to ok. 7 km i obejmuje miejscowości Podłęż, Budy Podłęskie, Kraski Dolne, Samogoszcz w gminie Maciejowice. Prognozowany termin realizacji - trzeci kwartał 2023r. Jest to kontrakt realizowany w trybie projektuj- zbuduj, tzn. że wykonawca ma zlecone dwa obszary realizacji, zarówno projektowanie jak i budowanie, co z perspektywy PSG jest korzystniejsze. Drugi etap liczy ok. 17 km sieci gazowej w miejscowościach Bączki w gminie Maciejowice oraz Tarnów i część miejscowości Wilga w gminie Wilga. Termin realizacji to trzeci kwartał 2024r. I tu dochodzimy do przedsiębiorstwa Brüggen, które było w jakimś sensie inicjatorem całej inwestycji. Trzeci etap tj. 6,6 km gazyfikacja obejmie wszystkie główne ulice Wilgi. Termin realizacji- drugi kwartał 2025 r- mówił dyrektor Wojnicz.Sfinalizowano wielomiesięczne zabiegi
- Wielokrotnie rozmawialiśmy o potrzebie gazyfikacji na terenie tych gmin, zarówno w Maciejowicach jak i Wildze. Długie dosyć starania, które były czynione, aby ta sieć gazownicza powstała, dały pożądany efekt. Jest podpisana umowa na realizację dużego odcinka sieci gazowej na kwotę ponad 7 mln zł- artykułowała senator Maria Koc i podziękowała dyrektorowi Wojniczowi za owocną i merytoryczną współpracę na rzecz lokalnych społeczności powiatów garwolińskiego, mińskiego i węgrowskiego. - Chciałam panu podziękować, że ma pan takie zrozumienie dla małych, lokalnych społeczności, że w gminach, powiatach sieć gazowa musi powstawać i gaz musi być sukcesywnie docierać do ludzi, bo dla nich jest to po prostu rozwój- uzupełniła senator. Senator pogratulowała samorządowcom, którzy sami zabiegają o spotkania i rozmowy i dopingują PSG do działania.
Ważne wydarzenie dla samorządów
Starosta Mirosław Walicki dodał, że jest to ważne wydarzenie, bo „wreszcie będziecie mogli, jako włodarze swoich miejscowości i gmin, obserwować szybszy i bardziej zrównoważony rozwój, dzięki temu, że te sieci będą rozbudowywane. - Myślę, że najważniejszą rzeczą jest to, że są przedsiębiorcy i dzięki nim te inwestycje mogą być realizowane, a mieszkańcy korzystają- mówił.
- Cieszymy się, że po ponad dwóch latach rozmów i analiz, teraz przelicznik amortyzacji i finansowy udało się tak dopasować, żeby pan Czamara z firmą mógł wejść na tą inwestycję i podjąć się tego działania, bo wcześniejsze warunki temu nie sprzyjały- podkreślał poseł Grzegorz Woźniak. Zwracając się do dyrektora Wojnicza powiedział, że „liczymy dalej na rozwój i budowę sieci na naszym terenie powiatu garwolińskiego, wiemy, że to nie będzie łatwe w tym czasie. Musimy wszyscy pewne rzeczy zrozumieć, ale małymi kroczkami uda się pójść dalej...- dodał poseł.
Podczas podpisywania umowy, oprócz wymienionych w tekście uczestniczyli: przewodniczący RP Waldemar Trzaskowski, wicestarosta Marek Ziędalski, wójtowie gminy Wilga Bogumiła Głaszczka i Maciejowic Tomasz Kwiatkowski, przewodnicząca RG Wilga Agnieszka Nagadowska, radni gminy Maciejowice Karol Brojek i Bartłomiej Goliszewski, Paweł Włodarczak, kierownik działu rozwoju PSG, Lech Pożniak, prezes firmy Brüggen, Piotr Kulik, przedstawiciel producentów pomidorów na terenie gminy Maciejowice.
WJ/Garwolin [ja]
0 komentarze