Garwolin

Powiat garwoliński: kolejna inwestycja, która będzie służyć mieszkańcom

Region Pt. 02.12.2022 07:13:17
02
gru 2022

Prawie 10 mln zł kosztowała przebudowa 7,5- kilometrowego odcinka drogi powiatowej w gminie Maciejowice, ale ponad połowę tych środków pozyskano z Polskiego Ładu. 1 grudnia przecięto symboliczną wstęgę otwierającą drogę, która jest kolejną oddawaną do użytku w ostatnich dniach.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni, to 6 z 8 realizowanych, inwestycja drogowo- mostowa oddawana do użytkowania przez samorząd powiatu garwolińskiego. - Wbudowano łącznie prawie 8,8 tys. ton asfaltbetonu, wykonano chodniki w m. Maciejowice o dł. 252 mb, ścieżkę pieszo- rowerową dł. 357 mb, 8 peronów autobusowych z kostki brukowej betonowej, obustronne pobocza gruntowe o łącznej długości 13 755 mb, wykonano odwodnienie korpusu drogowego w postaci rowów przydrożnych, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, oznakowanie poziome i pionowe – mówił Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie.

Inwestycja kosztowała prawie 10 mln zł, ale ponad 5,4 mln zł stanowi dofinansowanie z Polskiego Ładu. Łącznie 8 wspomnianych inwestycji kosztować będzie ponad 31mln zł, w tym pozyskano dofinansowanie w wysokości 17,1 mln zł. W ostatnich dwóch latach samorządy powiatu dostały z programów rządowych blisko 270 milionów. Duży zakres wykonywanych prac dowodzi, że Polski Ład jest znany w gminach powiatu garwolińskiego. - Dzięki Polskiemu Ładowi także powiat garwoliński jest znany szerzej, bo pani marszałek o tym wie i to jej zasługa, te środki, w takiej wysokości są największe w województwie mazowieckim, więc za to bardzo serdecznie dziękujemy, bo inni starostowie zazdroszczą takich pieniędzy- artykułował starosta Mirosław Walicki, a senator Maria Koc uzupełniła, że dzięki Polskiemu Ładowi, programowi rządowemu, na teren powiatu garwolińskiego trafiły rekordowe środki, największe na Mazowszu. - Powiat garwoliński to jest teraz jeden wielki plac budowy, w każdej gminie coś się dzieje, na samych Maciejowicach, w gminie Maciejowice bardzo dużo się dzieje, podobnie na drogach powiatowych, w innych gminach również. Bardzo mnie to cieszy, bo potrzeb jest mnóstwo. Te potrzeby przez całe lata, kiedy rządzili nasi poprzednicy, po prostu nie były zaspokajane- mówiła senator M. Koc.

Nie tylko powiat pozyskał rekordowe środki rządowe, do gminy Maciejowice również popłynęła ogromna ilość środków rządowych. - Nie mówiąc o finansowaniu oczyszczalni ścieków kwota 1 mln zł, 6 mln finansowana budowa budynku urzędu, to także środki w wysokości 2,5 mln zł na remont szkoły w Maciejowicach i wiele innych. Łącznie, jak obliczyliśmy, to jest prawie 50 mln zł. To ogrom inwestycji, 42 odcinki drogowe, to dynamiczny rozwój naszego samorządu, poprawa warunków życia naszych mieszkańców- podkreślał wójt Tomasz Kwiatkowski. - Takich otwarć jak najwięcej, bo myślę, to jest wielka wdzięczność nie tylko dla mnie, jako mieszkańca miejscowości Maciejowice, ale też jako tego, który się troszczy o ten wymiar duchowy moich parafian, to ja się z tego bardzo cieszę. Nasza Polska, ta mała ojczyzna Maciejowice, rzeczywiście w oczach pięknieje i my się z tego bardzo cieszymy- mówił ks. kan. Andrzej Jaczewski, proboszcz parafii Maciejowice.

Potem przecięto symboliczną wstęgę otwierającą drogę z Maciejowic do Garwolina przez Łaskarzew.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia. POSŁUCHAJ
WJ/Maciejowice [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.