Powiat garwoliński: powalczą o fotele włodarzy
Region
Czw. 18.04.2024 07:04:00
18
kwi 2024
kwi 2024
Trzy dni zostały do drugiej tury wyborów samorządowych, w której o stołki włodarzy samorządów Łaskarzewa, Żelechowa i Trojanowa powalczy sześcioro kandydatów. Różnice między nimi są tak niewielkie, że ostatecznego werdyktu wyborców nie sposób przewidzieć.
113 głosów dzieliło dwoje kandydatów na burmistrza Łaskarzewa. Urzędująca burmistrz Anna Laskowska /54/ przegrała w I turze ze swym kontrkandydatem Arminem Tomalą /44/. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebna będzie II tura. Kampania wyborcza jest intensywna i nawet do rozstrzygnięcia pewnych kwestii potrzebna była interwencja siedleckiej Temidy, gdzie zwrócił się Armin Tomala z pozwem o zakazanie rozpowszechniania przez Annę Laskowską nieprawdziwych informacji dotyczącej rzekomego zastraszania przez jej wyborczego rywala artysty Tadeusza Talarka, który koncertował w Łaskarzewie. Sąd uznał pozew za zasadny i zakazał burmistrz Laskowskiej rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji i nakazał przeproszenie Armina Tomali na wskazanych profilach na FB.II tura wyborów odbędzie się także w Żelechowie, gdzie o fotel burmistrza powalczą dwie panie. Krystyna Wieczorkiewicz /58/ zdobyła w I turze poparcie 1717 wyborców, a jej kontrkandydatka Aneta Kiliszek /44/ - 1011. Tam kampania przebiega spokojnie.
Po raz drugi do urn wyborczych będą musieli pójść również mieszkańcy gminy Trojanów. Obecny przewodniczący Rady Gminy Jacek Ryszkowski /47/ uzyskał poparcie 44,36% mieszkańców, którzy wzięli udział w I turze głosowania /1556 głosów/, a jego kontrkandydat Michał Jasek /45/ odpowiednio 38,31% i 1344 głosy. W gminie przeważa zabudowa kolonijna, więc kandydaci na wójta muszą przejść wiele kilometrów odwiedzając posesje wyborców.
Wyborcy zadecydują, kto rządził będzie przez najbliższe 5 lat w Łaskarzewie, Żelechowie i Trojanowie, bo w pozostałych samorządach gminnych takiego wyboru już dokonano 7 kwietnia.
O władzy w powiecie zadecyduje koalicja
Zgoła inaczej przedstawia się sprawa wyboru gremium wykonawczego władzy powiatowej, bo kandydatów do powiatowego parlamentu Garwolina już wybrano. Żadne z trzech ugrupowań / Prawo i Sprawiedliwość, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, KWW Powiatowe Forum Samorządowe/ nie zdobyło samodzielnej większości w przyszłej Radzie Powiatu Garwolińskiego, dlatego musi zawiązać się koalicja. Na temat aliansu mających po wyborach rządzić w powiecie garwolińskim ugrupowań nadal niewiele wiadomo, ale wiadomo, że trwają pertraktacje liderów PFS, tzw. małego PiS i PSL na temat propozycji personalnych dotyczących składu zarządu powiatu z fotelem starosty na czele, przewodniczącego RP i składu prezydium. Wymieniane jest często nazwisko Sebastiana Kieliszka jako kandydata na starostę, Stefana Gorę w roli przewodniczącego RP, Moniki Makarewicz, Marcina Kobusa, Marka Chciałowskiego czy Mirosława Walickiego i jeszcze paru osób, które mogą zająć ciepłe fotele na III piętrze budynku przy Mazowieckiej 26.
6 komentarze
To jak pan Chciałowski zostanie wicestarostą to w Starostwie wprowadzi trochę dyscypliny po rozluźnieniu w ostatnich latach.
Aż dziw bierze, że nie ma komentarzy w ciekawej jakby nie było kwestii wyborów.
Oj nieładnie pani burmistrz, nieładnie być kłamczuszkiem
Ale kiszka w Żelechowie,
Ptaszki ćwierkają, że Forum dogadywać się będzie raczej z Dużym PiSem bo Mały PiS jest za cienki a czterolistna koniczynka chciałaby za dużo. Starosta już jakiś czas temu wypadł z gry. Teraz czas na panie Monikę i Iwonę.
Moim zdaniem tylko trio T. Bąk, B. Pasternak i J. Piesio zapewnią właściwy rozwój i zarządzanie powiatem.