Garwolin

Powiat garwoliński: szpital wdraża zdalne KTG dla kobiet w ciąży

Region Śr. 22.12.2021 07:59:00
22
gru 2021

Od nowego roku, w garwolińskim szpitalu powiatowym wprowadzone zostanie innowacyjne w skali światowej rozwiązanie telemedyczne. Kardiotokografia to badanie serca płodu, które każda kobieta w ciąży może wykonać w swoim domu. Jego wynik musi trafić do specjalistów, którzy będą w stanie zinterpretować dane. Powiat garwoliński będzie drugim powiatem w Polsce a pierwszym na Mazowszu, który obejmie swoje mieszkanki tą pomocą.

W garwolińskim szpitalu przychodzi na świat ponad 800 dzieci rocznie. Tyle też mniej więcej kobiet odczuwa silny stres w ciąży, do tego obawy związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i ryzykiem zakażenia. Wychodząc naprzeciw temu, w szpitalu wprowadzona zostanie od stycznia przyszłego roku nowa oferta dla pań, które zdecydują się urodzić swoje dziecko w szpitalu w Garwolinie. - Ta oferta polega na możliwości zdalnego monitorowania KTG. We współpracy z firmą medyczną, która jest producentem tych urządzeń, ale też dzięki życzliwemu wsparciu samorządu powiatowego i prawdopodobnie gminnych, wspólnie jesteśmy w stanie coś dobrego dla naszych mieszkanek, tych pań, które zdecydują się dzieci urodzić w naszym szpitalu, oferować- mówi Krzysztof Żochowski, dyrektor SP ZOZ w Garwolinie. Urządzenie nie jest finansowane ze środków NFZ i nie jest rzeczą, która jest standardowym elementem postępowania. - Jeżeli uda nam się ten program wprowadzić, a mamy duże dane, że to się uda, to będziemy drugim powiatem w Polsce, a pierwszym na Mazowszu, który obejmie swoje mieszkanki ta pomocą- dodaje.

Nowe możliwości dzięki telemedycynie

Kardiotokografia /KTG/ to badanie dla kobiet w ciąży – monitoruje czynność serca, ruchy płodu i skurcze macicy, można wykonać je samodzielnie w domu. - Tutaj mamy zapis, takie swoiste EKG płodu, który podlega ocenie. Co jest bardzo ważne, będzie to także ocena komputerowa tego zapisu, czyli będzie to bardzo dokładna ocena, lepsza niż subiektywna ocena przez lekarza, po prostu komputer zweryfikuje, czy ta zmienność jest prawidłowa. Jeżeli jest prawidłowa, zapis zostanie oceniony jako prawidłowy, dziecko jest w stanie dobrym, nic mu nie grozi- zaznacza dr Andrzej Kolano, zastępca ordynatora oddziału ginekologiczno- położniczego szpitala w Garwolinie. - Przy pomocy takiego zapisu można wykryć wcześnie coś, czego matka nie jest w stanie sama jeszcze wykryć. I tak naprawdę, prawidłowy zapis KTG powoduje, że jakikolwiek problem z ciążą, nawet w przeciągu kilku najbliższych dni jest bardzo mało prawdopodobny, mówi się, że nawet przez 7 dni nic się nie powinno wydarzyć z ciążą, jeżeli zapis jest prawidłowy- uzupełnia dr Kolano.

Szybko, wygodnie i bezpiecznie


Zapis KTG trafia do aplikacji mobilnej, a następnie do Komputerowego Systemu Nadzoru Położniczego. Algorytm analizuje wyniki i przedstawia ich interpretację. Kolejny etap to autoryzowanie wyniku badania przez kadrę Centrum Monitoringu Położniczego. - Po przejrzeniu tego zapisu przez naszą kadrę medyczną, przystępuje ona do potwierdzenia wersji cyfrowej analizy i wystawia swoja interpretację dodatkową. To jest wersja interpretacji dla pacjentki, otrzymywana przez nią zarówno w formie pussingu do aplikacji, jak i dodatkowo w formie sms-owej oraz mailowej. Osobno informacje lecą dla kadry medycznej, dla lekarza prowadzącego, które są już opisane profesjonalnym językiem- tłumaczy Andrzej Słomski, a Grzegorz Lewandowski z tej samej firmy Carebits dodaje, że „dzisiaj spotykamy się z innowacyjnym rozwiązaniem telemedycznym, innowacyjnym w skali światowej, które jest najlepszym KTG, co potwierdzają liczne autorytety krajowe”.

O szczegółach Waldemar Jaroń i jego rozmówcy POSŁUCHAJ






WJ/Garwolin [ja]
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.