Garwolin

Powiat garwoliński: to było święto ludowej kultury

Region Wt. 08.08.2023 07:34:35
08
sie 2023

Były odznaczenia nadane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego, gdzie wygrały bezglutenowe pierożki z jabłkami w wykonaniu gospodyń z Borowia oraz wiele atrakcji i rzesze mieszkańców, którzy przybyli 6 sierpnia na obiekty sportowe w Miętnem , by poznawać i kultywować tradycje ziemi garwolińskiej.

Powiat Garwoliński wyróżnia się nie tylko na tle województwa mazowieckiego, ale całej Polski pod względem ilości, a nade wszystko aktywności gospodyń i gospodarzy. Koła gospodyń wiejskich przeżywają swój renesans, a dzięki takim konkursom czy festiwalom jak ten w Miętnem ta aktywność jest widoczna.

- Powiat garwoliński stoi kołami gospodyń wiejskich, które kulturę ludową, etnografię i wszystko, co jest związane z tradycją kultywują, przenoszą na kolejne pokolenia. Kół jest bardzo dużo, blisko 130 i prezentują różnorodne formy działalności – powiedział starosta Mirosław Walicki.

Pod wrażeniem zorganizowanego 6 sierpnia w Miętnem II Festiwalu Etnograficznego była również senator Maria Koc. - Piękne wydarzenie, mnóstwo zespołów ludowych, śpiewaczych, kapel, muzyków. Jest radośnie, smacznie, bo są też koła gospodyń wiejskich, ponad 30 stoisk, panie reprezentują tradycje kulinarne powiatu garwolińskiego, jest też konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę z jabłka, bo jabłka są bardzo charakterystyczne z tego względu, że jest tu bardzo dużo sadów, zwłaszcza na tych terenach nadwiślańskich, mnóstwo atrakcji, bardzo interesujące i bardzo wartościowe wydarzenie...- akcentowała senator. Podobne odczucia mieli inni uczestnicy największej tego typu imprezy w regionie.

Konkurs na najsmaczniejszą potrawę z jabłek i bon na 2000 zł za bezglutenowe pierogi z jabłkami wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Borowiu, II miejsce i bon na 1500 zł za kaczkę z jabłkami – KGW Trojanów, a trzecie i bon na 1000 zł otrzymały panie z KGW Trzcianka w gminie Wilga za musztardę jabłkową. Pozostałe koła biorące udział w konkursie nagrodzone zostały bonami po 300 zł.

Maria Bienias, Jadwiga Krześniak i Zespół Ludowy z Gończyc uhonorowani zostali odznakami „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Michał Sztelmach, Kazimierz Paciorek, Krzysztof Kot oraz Marek Ziędalski otrzymali srebrne odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał też dyplomy honorowe dyrektorom placówek kulturalnych działających na terenie powiatu garwolińskiego.

Było mnóstwo zabawy, stoisk wystawienniczych, pokazy Policji, gawęda Marii Bienias o dawnych tradycjach ludowych, przegląd muzyki ludowej, występy Zespołu Ludowego z Gończyc, Kapeli Krzysztofa Staręgi. Do tańca i zabawy porwał zespół z Limanowej TerazMY, a gwiazdą wieczoru był Zenek Martyniuk z Zespołem.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023, a patronat honorowy sprawowała senator Maria Koc.

Relacja Waldemara Jaronia.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

8 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mieszkaniec Wt. 08.08.2023 10:06:49

Świetna organizacją, każdy znalazł coś dla siebie. Moje dzieci zachwycone pokazami policji a ja koncertami. Dobre miejsce na takie spotkania. Dobrze że starosta integruje cały powiat przez taką imprezę

wyborca Wt. 08.08.2023 04:35:45

A para posłów zwyczajem z festynu na Senatorskiej wręczyła obrazki z podziekowaniem, zeobiła zdjęcia i w ten sposób ma tanią kampanie wyborczą. Wyprzedzili organizatorów z podziękowaniem dla wszystkich kół gospodyń. Portale jakos tego wydarzenia nie zauwarzyli.

Ręce opadajom Wt. 08.08.2023 06:34:12

Konferansjerka na bardzo niskim poziomie. Po prostu tych wypocin nie dało się słuchać.

Imprezowicze Wt. 08.08.2023 06:42:32

Rewelacyjna impreza integrująca pokolenia. Pokazanie ludowej kultury dzieciom i młodzieży to super sprawa. A przy tym jeszcze dwa koncerty, no ekstra. Dobrze że taka impreza jest już kolejny raz a starosta dba o mieszkańców powiatu również w wymiarze rozrywki i kultury

Zatroskany wyborca Wt. 08.08.2023 08:05:31

Pan Szef Gabinetu Politycznego Ministra Kultury coraz częściej bywa w Powiecie Garwolińskim bo prawdopodobnie będzie "spadochroniarzem" na listach wyborczych PiS do parlamentu z naszego regionu. To byłby trzeci kandydat z terenu MIńska Maz. z PiS. A z naszego powiatu garwolińskiego tylko dwoje?

Lidka Wt. 08.08.2023 03:57:18

Konferansjer to niewypał (!!!), a reszta superowo

Festiwal Wt. 08.08.2023 17:03:39

Bardzo fajne wydarzenie. Każdy znalazł coś dla siebie. Fajnie słuchało się występów, grupy z Gończyc i superowy taniec dzieci z Łaskarzewa. Dużo występów lokalnych artystów i wręczenie podziękowań. Bez polityki. Brawa dla organizatorów.

Jadwiga Śr. 09.08.2023 05:41:48

Byłam z mężem w niedzielę w Miętnem. Z wielką przyjemnością napiszę, że było to naprawdę bardzo ciekawe wydarzenie na wysokim poziomie. Festiwal Etnograficzny to nie była tylko nazwa, a ciekawie zaplanowany pokaz bogactwa etnografii z jakiej słynie nie tylko ziemia garwolińska, ale przede wszystkim nasza ojczyzna. Miło patrzyło się na zorganizowane Panie w stoiskach KGW, było nie tylko smacznie, ale i ciekawie dla oka. Spędziliśmy miło czas z mężem w kilku kołach i byłam pełna podziwu zapału tylu kobiet. Smak Sójki Pogorzelskiej zapamiętam na długo. Na scenie również bardzo ciekawie, występ Koła Tańca Ludowego z mojej miejscowości, tylu dzieci z uśmiechami na ustach był piękny. Zespół ludowy z Gończyc mimo braku nagłośnienia bardzo ładny i ciekawie przeprowadzony. Nie zauważyłam występu Pani Marii Bienias czego bardzo żałuję. Decyzja o pozostaniu do końca była bardzo dobra, bo obydwa zespoły „śpiewająco” zakończyły ten wyborny dzień w Miętnem. Czytałam też wcześniejsze komentarze dotyczące prowadzenia ze sceny Pana Mateusza. Absolutnie z tym się nie zgadzam! Sposób prowadzenia, zwracania się do publiczności, bogatość słów oraz płynność z jaką przechodził między tematami wprowadziły mnie w zachwyt nad tym człowiekiem. Kiedy miało być poważnie to było, a kiedy śmiesznie to wszyscy reagowali śmiechem. Wielki talent tego młodego człowieka, a jako były nauczyciel wiem co mówię. Podsumowując wszystkie aspekty tego wydarzenia było bardzo miło i na poziomie. Brawa dla organizatorów!