Garwolin

Powiat garwoliński: uchodźców przybywa i problemów też

Region Pt. 04.03.2022 09:23:53
04
mar 2022

W powiecie funkcjonują dwa ośrodki dla uchodźców zorganizowane przez wojewodę, gdzie obecnie przebywa 160 uchodźców, ale prawdopodobnie na terenie powiatu schronienie znalazło około 1000 osób. Spodziewane są kolejne fale uchodźców, a w garwolińskim szpitalu urodziło się pierwsze w powiecie dziecko uchodźczyni z Ukrainy.

Podczas zorganizowanej 3 marca konferencji prasowej starosta poinformował, że powiat koordynuje 2 zbiórki dla uchodźców. - Czyli zbiórkę przez Fundację Dziękujemy za Wolność i Caritas oraz Polski Czerwony Krzyż i wspólnie z samorządem miejskim i powiatowym. To są dwie zbiórki koordynowane przez nas, reszta, to zbiórki inicjowane i prowadzone bądź przez prywatne osoby, bądź jakieś mniejsze stowarzyszenia i poszczególne OSP, gminy - akcentował starosta Mirosław Walicki i zaznaczył, że jest to na razie trudne do opanowania, ale powiat próbuje je skoordynować, żeby zgromadzone rzeczy nie marnowały się.

W powiecie są dwa oficjalne miejsca, gdzie wojewoda skoordynował i są uruchomione, czyli w Miętnem na 110 miejsc i w ośrodku Willa Wilga na 49 miejsc, natomiast resztę miejsc na dzień dzisiejszy nie ma gwarancji finansowania przez wojewodę. Gospodarz powiatu wiele razy podkreślał, że spodziewane są kolejne fale uchodźców.

- Miejsca przygotowane są w całej Polsce. Z różnych względów jest tak, że uchodźcy docierają do nas i tu wiele rodzin, wiele osób zaangażowało się w to, żeby pomóc im dostać się tutaj i ulokowało ich w domach, mieszkaniach, natomiast droga powinna być taka, że powinni przejść przez punkty recepcyjne, które są na granicach i tam zostać rozlokowani po Polsce. Nie możemy przyjąć wszystkich uchodźców - artykułuje M. Walicki.

Z informacji, jakie starosta otrzymuje z innych powiatów zdarza się tak, że w pociągu „przyjeżdża 700 osób a zostaje 70, reszta gdzieś się rozpływa, bądź przyjeżdża 70 zamiast 700 na przykład. Oni zostają prawdopodobnie u nas”. Starosta poinformował też, że przeprowadzona zostanie wśród uchodźców ankieta w ich ojczystym języku na temat planów na najbliższy czas, by ich lepiej poznać, a poprzez to np. zorganizować pracę, naukę dla dzieci itp. Starosta przypomniał, że przebywające w ośrodkach w Miętnem i Wildze kobiety i dzieci z Ukrainy objęte są opieką lekarską, niebawem będzie pomoc psychologiczna.

- Rozpoznajemy ich potrzeby i też kolejne zbiórki tutaj koordynując, będziemy prowadzić pod kątem konkretnych potrzeb dla tych ludzi. Poleciłem dyrektorowi PUP, ale też rozmawiałem z wójtami, żebyśmy zbierali też bazę danych o miejscach pracy dla tych kobiet, bo mamy już deklaracje wielu z Wilgi jak i Miętnego, że chcą podjąć pracę - kontynuował starosta i przypomniał, że uchodźcy mogą korzystać z bezpłatnej komunikacji autobusowej, opieki ginekologicznej w Pępku Świata, ortopedycznej, poz i in... Poinformował też, że we wtorek 1 marca w szpitalu powiatowym urodziło się pierwsze w powiecie dziecko uchodźczyni wojennej z Ukrainy.

Więcej w relacji Waldemara Jaronia:


Oprócz starosty Mirosława Walickiego w konferencji udział wzięli wicestarosta Marek Ziędalski i inspektor w Wydziale Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności, Spraw Społecznych i Obywatelskich.



Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.