Garwolin

Powiatowo-gminne dziękczynienie za plony /ZDJĘCIA/

Region Pon. 29.08.2022 14:26:37
29
sie 2022

28 sierpnia w gościnnym Podłężu w gminie Maciejowice, odbyły się powiatowo- gminne dożynki, które były dziękczynieniem Bogu za tegoroczne zbiory. Podczas celebry zaprezentowano piękne wieńce i okazałe bochny chleba ze wszystkich gmin powiatu. Wydarzenie narodowym patronatem objął prezydenta RP Andrzej Duda.

Delegacje wszystkich samorządów powiatu garwolińskiego przyszły w barwnym korowodzie do kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy, by podziękować Bogu za trud i plon, prosić, by chleba powszedniego nie zabrakło nigdy i nikomu, by praca rolnika była należycie doceniana i wynagradzana. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Bogusław Filipiuk. W pięknej homilii, przepełnionej szacunkiem dla rolniczego trudu, proboszcz parafii w Maciejowicach ks. kan. Andrzej Jaczewski mówił, że przychodzimy dzisiaj, aby dziękować Bogu za wszystkie dary. Te bochny chleba są znakiem trudu rolnika, symbolem jego zaangażowania, troski, ciężkiej pracy i kunsztu. Są też znakiem jedności. Po poświęceniu wieńców i bochnów chleba, barwny korowód prowadzony przez pilawską orkiestrę dętą przeszedł na plac przy świetlicy wiejskiej w Podłężu, gdzie kontynuowano uroczystości.



Uczestników rolniczego święta powitali gospodarze tegorocznych dożynek starosta Mirosław Walicki i wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski, którzy podziękowali im za rolniczy trud. - Symbol dożynkowy, jakim jest chleb oznacza obfitość i dostatek, ale wskazuje też na ogromie ważną wartość, jaką jest zgodna współpraca, bo przecież do wypieczenia chleba potrzebny jest trud zarówno rolnika, jak i osób wykonujących inne zawody. Ufam, że ten dożynkowy chleb będzie również symbolem harmonijnych, serdecznych relacji między wszystkimi mieszkańcami. Mówię to na ziemi maciejowickiej w powiecie garwolińskim, w których to harmonijny rozwój jest dowodem na bardzo dobra współpracę rządu z samorządem oraz samorządów pomiędzy sobą. Ta dobra współpraca owocuje tu w Maciejowicach w postaci realizacji wspólne, rządowo- samorządowej mega inwestycji- budowy mostu na rzece Wiśle. Ta współpraca owocuje tym, że zarówno w Maciejowicach, w powiecie garwolińskim oraz wszystkich samorządach powiatu realizowane są inwestycje drogowe na skalę nie spotykaną dotychczas- mówi starosta Walicki.

Wójt Tomasz Kwiatkowski nadmienił, że realizowane inwestycje, są z myślą o poprawie życia mieszkańców gminy. - Tegoroczny budżet gminy jest rekordowy pod względem inwestycji, na na które przeznaczamy 23 mln zł, wykonujemy przebudowę 53 odcinków drogowych na terenie całej gminy, kończymy budowę oczyszczalni, nowego budynku urzędu gminy, modernizujemy szkoły, rozbudowujemy sieć wodociągową i kanalizacyjną. Prowadzone przedsięwzięcia mają na celu stworzenie jak najlepszych warunków do życia i osiedlania się- artykułował wójt Kwiatkowski.

Następnie starostowie dożynek Justyna i Tomasz Grzebalscy wręczyli gospodarzom powiatu i gminy Maciejowice okazały bochen chleba, z prośbą, by go sprawiedliwie dzielili, a włodarze gmin łamali się chlebem z uczestnikami dożynek.



Senator Maria Koc mówiła o ciężkiej pracy rolnika, ale podkreślała również, że polski rząd przygotował dla rolników i wsi duże programy inwestycyjne, z których powiat garwoliński i gminy czerpią pełnymi garściami po to, by budować drogi, wodociągi, kanalizacje, szkoły, hale sportowe.

- W ostatnich miesiącach, w pierwszym rozdaniu, z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, polski rząd na inwestycje na terenie powiatu garwolińskiego przeznaczył sto dwadzieścia osiem milionów złotych. Dwa miesiące temu kolejne rozdanie z Polskiego Ładu i sto czterdzieści pięć milionów. Nigdy historycznie nie było takich dofinansowań dla gmin i mieszkańców wsi na infrastrukturę-zaznaczyła. Senator dodała, że chyli czoła przed rolnikami, podziękowała za ich codzienną, ciężką pracę, że trwają przy tradycji, Bogu, że zawsze stoją po stronie Polski.

Życzenia i podziękowania dla rolników przekazali posłowie Anna Maria Siarkowska i poseł Grzegorz Woźniak, radny sejmiku Krzysztof Żochowski, prezes Fundacji Instytutu Rzeczypospolitej im. Pawła Włodkowica Krystian Jaworski, który był współorganizatorem dożynek, zastęp[ca dyrektora OR KRUS w Warszawie i radny powiatowy Michał Jaworski. Listy do gospodarzy i uczestników wydarzenia skierowali posłowie Monika Pawłowska, Teresa Wargocka, eurodeputowany Zbigniew Kuźmiuk, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, podsekretarz stanu w Kancelarii Premiera RP Piotr Mazurek, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik i in.

Dożynki prowadzili wicestarosta Marek Ziędalski i zastępczyni wójta gminy Maciejowice Beata Rulak- Fryc.

14 rolników uhonorowanych zostało odznakami honorowymi „Zasłużony dla rolnictwa” przyznanymi przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, spółdzielnie mleczarskie w Garwolinie i Rykach wyróżniły swoich najleszych producentów. Najpiękniejszy wieniec dożynkowy zaprezentowali mieszkańcy Łąk w Gminie Górzno, Iwowego w gminie Borowie i Ochodnego z gminy Trojanów. W części artystycznej na estradzie występował Zespól Ludowy z Gończyc, Kapela Staręgów, Zespół ENEJ, grupa teatralna „Granda na Urzeczu”. Dożynki zakończyły się zabawą z zespołem Harem.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.