Promują szeroko rozumianą tradycję i kulturę ludową /AUDIO/
Region
Pon. 24.03.2025 10:10:35



24
mar 2025
mar 2025
„Folklor żyje w nas” – to hasło autorskiego projektu FolkLove2025 realizowanego przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z teorii.
Zespół FolkLove2025 tworzą uczniowie: Zuzanna Buława, Filip Gawenda, Bartosz Zadróżny, Oliwia Tchorek, Dominika Buczek oraz liderka, Oliwia Dadacz. Mentorem projektu jest nauczycielka Angelika Chabrowska, którą wspierają Edyta Kacprowicz, Emilia Zalech i Agnieszka Karwowska. Projekt FolkLove2025 promuje szeroko rozumianą tradycję i kulturę ludową.– Naszym głównym celem jest przybliżenie zanikającej obrzędowości związanej ze świętami polskimi. W ramach projektu informacje publikowane będą również w języku angielskim, co zwiększy liczbę beneficjentów. Hasło naszego projektu „Folklor żyje w nas” odzwierciedla przekonanie, że tradycja jest nieodłącznym elementem codzienności i tożsamości narodowej – podkreśla liderka Oliwia Dadacz.
W ciągu roku promowali tradycję i kulturę ludową oraz przybliżali zanikającą obrzędowość związaną ze świętami polskimi. Dzięki publikowanym postom, również w języku angielskim, trafili do odbiorców z innych krajów. Dodatkowo wystawili „Herody Garwolińskie” dla uczniów Ekonomika, podczas spotkania Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz dla przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Juniorek.
Dzięki wsparciu Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej, Filia w Garwolinie, i pani kierownik Urszuli Brych przygotowano do druku książkę pani Jadwigi Krześniak „Cztery pory roku w obrzędowości ludowej”. Ponadto, na Konferencji Bibliotekarzy Powiatu Garwolińskiego zaprezentowano „Herody garwolińskie”.
– Dzięki nawiązaniu współpracy z Gminnym Centrum Animacji i Kultury w Sulbinach przeprowadzono warsztaty lepienia z gliny, a w ramach współpracy z Muzeum Regionalnym w Łukowie odbyły się warsztaty dla uczniów Ekonomika, podczas których wykonano podłaźniczki. Projekt uzyskał patronat honorowy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz patronat merytoryczny Muzeum Regionalnego w Górznie. Projekt otrzymał także wsparcie finansowe od firmy Acorn Logistics w wysokości 1000 złotych. W ramach projektu zorganizowano wycieczkę do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie – dodaje Zuzanna Buława.
W ramach projektu przygotowywana jest do druku książka Jadwigi Krześniak „Cztery pory roku w obrzędowości ludowej”. W opracowaniu znajdzie się również fragment pracy magisterskiej Andżeliki Chabrowskiej, opiekuna merytorycznego projektu, o chlebie, a także tekst „Herodów Garwolińskich”.
Więcej w materiale Waldemara Jaronia
Zespół zaprasza do obserwacji mediów społecznościowych i strony internetowej.
0 komentarze