Garwolin

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kiełbem

Region Pt. 29.09.2023 18:02:26
29
wrz 2023

„Straceni, przywróceni pamięci” to publikacja przypominająca i upamiętniająca 45 ofiar zbrodni katyńskiej. Książka autorstwa Zbigniewa Kiełba zawiera wiele niepublikowanych dotąd informacji, dokumentów i fotografii. Spotkanie z autorem odbędzie się 8 października w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji „Dworek Miętne” o godzinie 15:00.

Książka jest efektem społecznego projektu edukacyjnego ,,Żołnierze 2. Pułku Saperów Kaniowskich - ofiary Zbrodni Katyńskiej”, której wydawcą jest pan Bartłomiej Mazur. Honorowy patronat nad publikacją objęło Muzeum Katyńskie Oddział Martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Książki nie będzie można zakupić, ale będzie ją można otrzymać bezpłatnie od autora, wyłącznie na spotkaniu autorskim (ilość publikacji ograniczona).

Dzięki wydaniu tej książki – realizacji projektu – udało się przede wszystkim ocalić od zapomnienia przerwane życiorysy tych, którzy na ołtarzu Ojczyzny złożyli swój najcenniejszy dar – życie. Temu ocaleniu służy opracowany projekt „Żołnierze 2. Pułku Saperów Kaniowskich – ofiary Zbrodni Katyńskiej”. Jego celem jest trwałe upamiętnienie 45 ofiar Zbrodni Katyńskiej związanych w różny sposób z tą formacją inżynieryjną i zarazem Puławami, w których stacjonowała ta jednostka w latach 1921-1939.

- Podczas spotkania skupimy się na dwóch mieszkańcach naszego powiatu, którzy byli związani z 2. Pułkiem Saperów Kaniowskich i zostali przywróceni pamięci. Są nimi: ppor. rez. Józef Marian Niwiński (1901-1940), który urodził się 17 sierpnia 1901 r. w Podzamczu (gm. Maciejowice), syn Konrada Józefa i Janiny z Czarneckich, został zamordowany w kwietniu 1940 r. w Katyniu oraz por. rez. Franciszek Majewski (1902-1940) – urodzony 5 października 1902 r. w Garwolinie, syn Stefana i Antoniny z Maszkiewiczów, zamordowany w Charkowie pomiędzy kwietniem a majem 1940 roku - informuje Krzysztof Kot, pasjonat historii.

Na spotkanie zapraszają Dawny Powiat Garwolin i Okolice portal Garwolin.org, Powiatowe Centrum Kultury i Promocji „Dworek Miętne” oraz Fundacja Koszary „Przywróćmy Pamięć”.

Wstęp wolny.na podst. inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.