Unin: jubileusz jakich mało
Region
Sob. 03.06.2023 10:38:33
03
cze 2023
cze 2023
Szkoła Podstawowa w Uninie w gminie Górzno obchodziła jubileusz 150- lecia powstania. To jedna z najstarszych placówek oświatowych w powiecie garwolińskim i regionie. Tak doniosła rocznica była okazją do uhonorowania szkoły Medalem Senackim i przyznawanym przez marszałka województwa Medalem Pro Masovia.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęła Msza św. celebrowana w miejscowym kościele, następnie przemaszerowano do szkoły, gdzie kontynuowano świętowanie. W hali sportowej zgromadzili się licznie przybyli goście zaproszeni i społeczność szkolna. - Dzisiejsza uroczystość przypomina, że w naszej szkole najważniejszy zawsze był i będzie uczeń, duszą szkoły nauczyciel, a dumą jej absolwenci. Szkoła, to przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą, którzy się wspierają i motywują do wspólnego działania. Nasza szkoła była zawsze zwartą społecznością stworzoną przez pokolenia uczniów i ich rodziców, dyrektorów i nauczycieli, którzy oddali jej swoje umiejętności, entuzjazm i serce- mówiła dyrektor szkoły Maria Walicka. O dniu dzisiejszym placówki, która dzięki zaangażowaniu mieszkańców Unina, Goździka i Unina Kolonii, wsparciu władz samorządowych i pomocy rządu RP oraz samorządu Mazowsza rozwija się wiele mówił wójt Waldemar Sabak. - Od początku sprawowania urzędu wójta, wspólnie z radą postawiliśmy na rozwój oświaty, bo uznaliśmy, że edukacja jest jednym z najważniejszych zadań dla samorządu, inwestycja w młodego człowieka, w młode pokolenie – artykułował gospodarz gminy Górzno i wymienił wiele projektów realizowanych wspólnie z kolejnymi dyrektorami szkoły, które przyczyniały się do rozwoju placówki, będącej obecnie w powiatowej czołówce, a pod względem wyników nauczania nawet krajowej.Podziękowania i wyróżnienia
Przy okazji tak doniosłego święta, wójt gminy podziękował osobom, które miały większy lub mniejszy wkład w rozwój szkoły i gminy lub go wspierały. Okolicznościowe grawertony wręczył Marii Nowak, żonie nieżyjącego już dyrektora szkoły w latach 1975-1991, byłym dyrektorom Józefie Sobiech, Danucie Rodak, Mirosławowi Mętrakowi i obecnej Marii Walickiej oraz księżom Andrzejowi Siedlanowskiemu, Januszowi Sałajowi, Waldemarowi Tkaczukowi, ministrowi edukacji i nauki Przemysławowi Czarnkowi, który odebrał poseł Daniel Milewski, senator Marii Koc, posłom Danielowi Milewskiemu, Iwonie Kurowskiej, Grzegorzowi Woźniakowi, Teresie Wargockiej, wojewodzie Tobiaszowi Bocheńskiemu, kurator Aurelii Michałowskiej, marszałkowi województwa Adamowi Struzikowi, członkini zarządu Janinie Ewie Orzełowskiej, prezesowi fundacji im. Pawła Włodkowica Krystianowi Jaworskiemu, ale zabrakło podziękowań dla byłej kierownik siedleckiej delegatury MUW Anny Kaszuby i starosty garwolińskiego Mirosława Walickiego.
Senator Maria Koc wręczyła dyrektor szkoły Marii Walickiej Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, a w imieniu marszałka województwa Adama Struzika Medal Pro Masovia – dyrektor siedleckiej delegatury UMWM Dariusz Stopa i dyrektor Rejonu Drogowego Garwolin Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Marek Chciałowski, który jest też radnym powiatowym z tego okręgu.
Okolicznościowe powinszowania przekazali ponadto dyrektor biura wojewody mazowieckiego Anna Kaszuba, dyrektor siedleckiej delegatury MKO Adam Skup, przedstawiciele samorządu powiatu garwolińskiego w osobach starosty Mirosława Walickiego, wicestarosty Marka Ziędalskiego i radnej Moniki Ochnio, prezes garwolińskiego ZNP Halina Poszytek, wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, absolwent szkoły i radny powiatowy z tego terenu Stefan Gora.
Uczniowie szkoły przygotowali wspaniały, barwny program artystyczny nawiązujący do historii i dnia dzisiejszego szkoły.
Z kart historii
Wedle zachowanych zapisów, szkoła w Uninie powstała w 1873 roku. Do szkoły uczęszczały dzieci z wiosek Unin, Goździk, Łętów, Sławiny. Lepsze czasy szkoły rozpoczęły się od chwili, gdy Polska odzyskała niepodległość. W roku szkolnym 1922/1923 naukę pobierało 153 uczniów, liczba ta systematycznie wzrastała. W roku 1929/1930 powołano do istnienia po raz pierwszy VI klasę, a w roku 1930 szkoła otrzymała wyższy stopień, czyli stała się 7-klasową szkołą rozwojową. W roku szkolnym 1938/1939 rozpoczęto budowę trzech sal lekcyjnych i kancelarii.
W styczniu 1941 roku, szkoła została zajęta przez wojsko, nauka została przerwana do marca, ale zajęcia odbywały się w domach prywatnych. Od września 1941 było tajne nauczanie historii i geografii i trwało do 1945 roku. W roku szkolnym 1945/1946 wprowadzono język niemiecki. Po wojnie rozszerzał się zakres działalności szkoły. W roku szkolnym 1980/1981 rozpoczęto starania o budowę nowej szkoły. Od września 1991 roku rozpoczęto akcję agitacyjną mającą na celu wykup od rolników gruntów rolnych pod nowy budynek szkoły. 6 grudnia 1992 roku rozpoczęto budowę nowej szkoły a 2 czerwca 1993 roku wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny. Kamień węgielny to cegła gotycka pochodząca za XV wieku, która została przywieziona z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Na początku czerwca 1998 roku podczas trwania budowy nowej szkoły Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Garwolinie zamknęła starą szkołę, ponieważ groziło jej zawalenie stropów. Zwołano nadzwyczajną Radę Pedagogiczną i zebranie z rodzicami, na którym ustalono, że lekcje będą odbywały się w Wiejskich Domach Kultury w Uninie i Goździku oraz na świeżym powietrzu. Uroczyste otwarcie nowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Uninie odbyło się 10 listopada 1998 roku, a nadanie szkole imienia Królowej Jadwigi nastąpiło 8 czerwca 2001 roku. W roku szkolnym 2003/2004 rozpoczęto budowę sali gimnastycznej a jej oddanie odbyło się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2004/2005. W roku 2015 budynek szkolny został rozbudowany i od roku szkolnego 2015/2016 jest również przedszkole.
Od 1 września 2017 roku nazwa naszej szkoły brzmi: " Publiczna Szkoła Podstawowa z oddziałami Gimnazjum". Ze względu na reformę szkolnictwa od września 2018 roku placówka nosi nazwę Zespół Szkolno-Przedszkolny w Uninie. 12 października 2018 roku miała miejsce uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru szkole.
Zobacz Galerię
175 Zdjęć
8 komentarze
Piękna uroczystość. Dzięki relacji redaktora możemy to przeżyć jeszcze raz.
Pan Marek Chciałowski to będzie startował w jakichś wyborach z PSL bo i tu sie pokazał i na antyrządowej zbiórce się tyż zameldował. Ciekawe...
Wspaniały Jubileusz! Gratulacje dla Pani Dyrektor i całego grona Nauczycieli. Widać było ogromny nakład pracy . Wyjątkowe przedstawienie, piękny taniec i śpiew. A najważniejsze to wspaniali Uczniowie i Przedszkolaki , bez których talentów nie byłoby tak cudownie :)
A to zastanawiające czego Poseł Woźniak nie przybył na tak ważną uroczystość.
Piękna uroczystość. Występ uczniów fantastyczny, rosną nam prawdziwe talenty Ukłony dla nauczycieli z sympatyczną dyrektor na czele. O tańcach już nie wspomnę ... rewelacyjne
A co tam na 15 zdjęciu do ucha fotografowi Kobusowi szeptał Pani Kaszuba? Jakaś koalicja?
Piękny jubileusz, wspaniała uroczystość, a zdjęcia super. Gratulacje.
Mówili że Pani radna Monika ma zostać powołana na kierownika powiatowego ARiMR. Ale to chyba jakiś żart.