Garwolin

Uwaga na naciągaczy, szczególnie przed świętami

Region Wt. 05.12.2023 07:24:14
05
gru 2023

Okres przedświąteczny, to dla naciągaczy i oszustów czas, kiedy stają się bardziej aktywni. Wykorzystują najbardziej popularne, ale niestety, wciąż skuteczne metody na wyłudzenie oszczędności naiwnych i nieuważnych osób. Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym nie damy złapać się w pułapkę zastawioną przez oszustów.

- Przestępcy, na wiele różnych sposobów wyłudzają pieniądze. Podczas zakupowego szaleństwa warto jednak zachować czujność, uważać na naciągaczy, którzy chcą wzbogacić się naszym kosztem. Praktycznie nie ma dnia, żeby do Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie nie zgłosiła się jakaś osoba, która została pokrzywdzona przez oszustwo. Takie oszustwa mogą dotyczyć chociażby fałszywych sklepów internetowych – mówi podkom. Małgorzata Pychner, rzecznik prasowa KPP Garwolin i podaje przykład zgłoszenia o fałszywej witrynie internetowego sklepu znanej marki producenta galanterii skórzanej. Na co należy w takim przypadku zwrócić uwagę? Według rzecznik na pewno na cenę towaru. Jeżeli wydaje się ona zbyt atrakcyjna, możemy przypuszczać, że to jest próba oszustwa. Oszuści bardzo często kuszą kupujących bardzo niską ceną. - Żeby nie trafić na fałszywy sklep internetowy, powinniśmy pamiętać, że każda firma musi posiadać adres i jakieś inne dane rejestracyjne, typu NIP, REGON, powinien być tam też zamieszczony numer KRS, który można zweryfikować online. Przy wyborze takiej platformy i sklepu, powinniśmy kierować się dobrymi opiniami klientów – uzupełnia. Podkom. Pychner przypomina, że ważnym jest również weryfikacja adresu strony internetowej, bywa bowiem tak, że w fałszywych stronach występują dodatkowe litery, znaki, jakieś literówki. Jeżeli tego nie sprawdzimy, to w pierwszej chwili tego nie zauważymy. Powinniśmy też wziąć pod uwagę, jak długo jakiś sklep funkcjonuje w przestrzeni internetowej. - Im dłużej funkcjonuje, tym możemy mieć większą pewność, że jest on bezpieczny. Ważne jest, żeby sklep internetowy oferował formę płatności za pobraniem. To jest taka najbezpieczniejsza forma, ale...- artykułuje funkcjonariuszka.

Więcej w rozmowie Waldemara Jaronia z podkomisarz Małgorzatą Pychner – rzecznik prasową Komendanta Powiatowego Policji w Garwolinie.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.