Garwolin

Wielkanocne spotkanie z tradycją w Publicznym Przedszkolu ,,Jaś i Małgosia’’ w Borowiu

Region Wt. 26.03.2024 07:23:12
26
mar 2024

Święta Wielkanocne to czas radości, budzenia się nowego życia, wspólnego przebywania z najbliższymi. Tradycje są bardzo ważne w życiu każdego narodu. Te najbardziej rozpowszechnione w naszej kulturze związane z Świętami Wielkanocnymi podkreślają nasz narodowy charakter, naszą polską gościnność, serdeczność i głęboką pobożność. Warto je zatem poznawać od najmłodszych lat.

W dniach poprzedzających Wielkanoc przedszkolaków z Publicznego Przedszkola ,,Jaś i Małgosia’’ w Borowiu na zaproszenie pań wychowawczyń odwiedziły członkinie Zespołu Ludowego w Chrominie, Koła Gospodyń Wiejskich w Lalinach oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Borowiu. Panie opowiadały dzieciom o tradycjach ludowych tworzenia palemek i palm na wsiach, a potem demonstrowały, jak można wykonać je samodzielnie. Pokazywały, jak dobierać poszczególne elementy – gałązki, trawy, kwiaty i inne dekoracje, jak je łączyć, wiązać, żeby się nie rozsypały i tworzyły ładną spójną kompozycję. Każde dziecko mogło zabrać swoją palemkę do domu.

Zaproszeni goście zapoznali najmłodszych z symbolami Wielkanocy, takimi jak: malowanie jajek, przygotowanie święconki, pieczenie bab i mazurków, dekorowanie stołu, uroczyste śniadanie wielkanocne, zwyczaj lania się wodą ,,śmigus – dyngus’’. Zaprezentowano także elementy sztuki ludowej – panie zaśpiewały pieśni wielkopostne oraz zaprezentowały odświętne stroje ludowe. W grupie ,,Żabki’’ i ,,Jeżyki” dzieci wspólnie z paniami przygotowywały pisanki. W grupach ,,starszaków’’ tworzyły palmy, zaś z najmłodszymi piekły baby wielkanocne. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Spotkanie w tym przedświątecznym czasie było okazją do złożenia świątecznych życzeń przez panią dyrektor i wychowawczynie, ale również do przekazania dzieciom pięknych tradycji związanych z Wielkanocą.


na podst. przesłanej inf.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.