Łuków

Wola Gułowska: pamiętamy...

Region Śr. 05.10.2022 08:28:58
05
paź 2022

Za nami obchody 83. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku. Dwudniowe uroczystości odbywały się w Woli Gułowskiej. Patronował im Prezydent Andrzej Duda.

W relacji, która nadeszła do naszej redakcji, czytamy:

Zakończyły się obchody 83. rocznicy ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. Przedsięwzięcie uzyskało patronat Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Gospodarzem centralnych obchodów w tym roku była gmina Adamów. Wydarzenie od trzech lat połączone jest ze świętem 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, która nosi imię dowódcy SGO „Polesie” generała dywizji Franciszka Kleeberga. To właśnie w piątek 30 września w Lublinie na Placu Litewskim zapoczątkowano szereg eventów, których celem było uczczenie bohaterów sprzed 83 lat, ale także uhonorowanie współczesnych Kleeberczyków. Sobota należała do samorządów, które były teatrem działań w 1939 roku. Pamięć żołnierzy SGO „Polesie” w różny sposób uczczono m.in. w Kocku, Serokomli i Krzywdzie.

W gminie Adamów w sobotę 1 października o godzinie 17.30 spotkaliśmy się w Lipinach pod pomnikiem Pułku 3 Szwoleżerów Mazowieckich, którzy skapitulowali właśnie w tej miejscowości. Odtwarzając pamięć historyczną od dwóch lat główna ulica Lipin znów nosi nazwę „Drogi Szwoleżerów Mazowieckich”. W apelu udział wzięli współcześni kawalerzyści na czele z dowódcą szwadronu rotmistrzem Piotrem Szakaczem, przedstawiciele rodziny pułkowej, a także przedstawiciele władz samorządowych gminy z wójtem Karolem Ponikowskim na czele. Była także kompania honorowa z Batalionu Saperów z Orzysza, która kontynuuje tradycje Pułku. Centralnym punktem spotkania w Lipinach było złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tamtejszym pomnikiem.

O godzinie 19.00 w Kalinowym Dole odbył się tradycyjny już capstrzyk przy pomniku Pułku 3 Strzelców Konnych, formacji SGO „Polesie”, która stoczyła ostatnią potyczkę z niemieckim najeźdźcą. Uroczystość zorganizowały kultywujące tradycje 3PSK, Batalion Dowodzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz współcześni kawalerzyści - ochotnicy z dowódcą rotmistrzem Waligórskim. Na wieczornicy pojawili się także zastępca dowódcy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej generał Michał Rohde, który wspólnie z panem Andrzejem Kleebergiem przybyłym z rodziną, reprezentowali potomków legendarnego dowódcy SGO „Polesie”, a także dowódca lubelskiej „19-stki” generał Rafał Miernik. Pod pomnikiem w Kalinowym Dole okolicznościowe przemówienia wygłosili: radny gminy Andrzej Cąkała, reprezentujący posła Sławomira Skwarka oraz rotmistrz Waligórski i wójt Ponikowski. Wszyscy mówili o wyjątkowości tego miejsca i przesłaniu, które z niego płynie. Capstrzyk zakończyła salwa honorowa oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy przez przybyłych.

Centralne niedzielne uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września w Woli Gułowskiej. W homilii ks. prałat ppłk dr Witold Mach nawiązał do nauki jaka płynie dla współczesnych z postawy żołnierzy SGO „Polesie”. Po nabożeństwie w kolumnie marszowej, której przewodziła Orkiestra Wojskowa z Lublina, uczestnicy udali się na cmentarz parafialny w Turzystwie gdzie odbył się apel poległych oraz złożono wieńce i zapalono znicze. Dalsza część przeniosła się na błonia przyklasztorne gdzie odbył się apel 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Jego najważniejszą część stanowiło przekazanie przez dowódcę 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach generała Arkadiusza Szkutnika chorągwi Wojska Polskiego Brygadzie, w imieniu której odebrał ją jej dowódca generał Rafał Miernik. Po tej ceremonii dowódcy „Żelaznej Dywizji”, oraz współczesnych Kleeberczyków generałowie Szkutnik i Miernik wygłosili przemówienia, nawiązujące zarówno do rocznicy bitwy jak i Święta Brygady. Pojawiły się również listy od wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, które odczytał poseł Sławomir Skwarek oraz od Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka i Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka. Po czym wręczono statuetki z podziękowaniami za współpracę z 19 BZ. Wyróżnienia odebrali wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski oraz wójt gminy Adamów Karol Ponikowski.

Podczas apelu udekorowano również honorowych obywateli gminy. Uchwałami Rady Gminy z 16 września na wniosek wójta tytuły honorowych obywateli gminy otrzymali generał brygady Michał Rohde i rotmistrz kawalerii ochotniczej Dariusz Waligórski. Aktu wręczenia okolicznościowych pism oraz udekorowania odznaką z herbem gminy dokonali wójt Karol Ponikowski w towarzystwie przewodniczącej rady Bożeny Babiuch i wiceprzewodniczących Dawida Kasprzaka i Jarosława Biadunia. O nowych obywatelach napiszemy w kolejnych postach.

Wyrazy uznania władze samorządowe gminy Adamów skierowały pod adresem nowego dowódcy 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach pana generała Arkadiusza Szkutnika w związku z objęciem dowództwa „Żelaznej” Dywizji oraz generał Rafała Miernika w związku z awansem na stopień generalski. Wyżej wymienieni otrzymali od władz gminy pamiątkowe grawery. Oficjalną część zakończyła defilada. Ostatnim akordem uroczystości był piknik wojskowy, którego elementami był statyczny pokaz sprzętu wojskowego, koncerty i zajęcia animacyjne dla dzieci, pokazy kawaleryjskie oraz prezentacja stoisk promujących polskie wojsko.

Dziękujemy za udział w uroczystościach wszystkim w szczególności dzieciom i młodzieży, dla których były one bardzo ważną lekcją patriotyzmu. Podziękowania dla wszystkich organizatorów w szczególności dla Domu Kultury Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków, który ze strony gminy Adamów odpowiadał za organizację obchodów.

zdjęcia i informacja: Tadeusz Osiński, inspektor ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi UG Adamów
AKup/Js
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Anna Kupińska
+48.509310762

1 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
mieszkanka Śr. 05.10.2022 20:55:09

ale galeria zdjęć!!!