Wybrano nowych sołtysów w gminie Żelechów
Region
Pt. 30.08.2024 15:19:09
30
sie 2024
sie 2024
22 sierpnia odbyło się inauguracyjne spotkanie sołtysów wybranych na kadencję 2024 – 2029. Gratulacje nowo wybranym sołtysom oraz życzenia sukcesów w pełnieniu tak istotnej i potrzebnej lokalnej społeczności funkcji przekazali sołtysom burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz wraz z przewodniczącym rady miejskiej Michałem Boguszem.
Spotkanie było także okazją, aby w sposób szczególny podziękować sołtysom Piastowa – Reginie Żywek oraz Woli Żelechowskiej – Tadeuszowi Dziubakowi, którzy po 21 latach nieprzerwanego sprawowania funkcji zrezygnowali z kandydowania na kolejną kadencję. Za wieloletnie zaangażowanie, poświęcenie, wytrwałość i trud pracy dla lokalnej społeczności otrzymali oni pamiątkowe dyplomy i upominki.Wybory sołtysów w Gminie Żelechów – organów wykonawczych sołectw oraz wybory członków rad sołeckich, które mają wspierać sołtysów w realizacji zadań, na kadencję 2024-2029 odbyły się w okresie od 22 czerwca do 11 sierpnia 2024 roku.
Aktualnie funkcję sołtysów pełnią:
Gąsiory - Halina Ochnio
Gózdek - Tadeusz Mucha
Huta Żelechowska - Dorota Maślak
Janówek - Marcin Jaskulski
Kalinów - Andrzej Domaszczyński
Kotłówka - Mirosław Lech
Łomnica - Ryszard Bogusz
Nowy Goniwilk - Monika Kowalczyk
Nowy Kębłów - Elżbieta Polak
Piastów - Jarosław Żak
Sokolniki - Bożena Bryzek
Stary Goniwilk - Sławomir Latuszek
Stary Kębłów - Artur Gradus
Stefanów - Danuta Witek
Władysławów I - Stanisław Kosyra
Władysławów II - Tomasz Paprota
Wola Żelechowska - Łukasz Kosiński
Zakrzówek - Kamil Rodak
Statystyki wyborów sołeckich na kadencję 2024 – 2029.
Przeprowadzono łącznie 19 zebrań wiejskich mających charakter wyborczy (w sołectwie Stary Goniwilk wyboru sołtysa dokonano dopiero na drugim zebraniu, z uwagi na brak zgody na udział w wyborach kandydatów zgłoszonych na pierwszym zebraniu). Największą frekwencję – 59,68 % mieszkańców uprawnionych do głosowania odnotowano w Gózdku, najmniejszą – 11,25% w Starym Goniwilku. W 12 sołectwach w wyborach sołtysa uczestniczył tylko jeden kandydat. Po dwóch kandydatów zgłoszono w 4 sołectwach, w 2 o funkcję sołtysa walczyło po trzech kandydatów.
W 14 sołectwach pozostali na stanowisku dotychczasowi sołtysi. Zmiany na stanowiskach sołtysa nastąpiły w 4 sołectwach – w Hucie Żelechowskiej (gdzie dotychczasowa sołtys przegrała wybory z nową kandydatką), oraz w sołectwach Piastów, Stary Goniwilk i Wola Żelechowska (gdzie dotychczasowi sołtysi zrezygnowali z kandydowania na kolejną kadencję).
Wśród sołtysów jest 6 kobiet i 12 mężczyzn. Najstarszy wiekiem sołtys ma 80 lat, natomiast najmłodszy 32 lata. Spośród aktualnych sukcesów najdłużej funkcję sołtysa pełnią sołtysi z sołectw Gózdek i Władysławów II (ponad 36 lat nieprzerwanej funkcji).
36 lat sołtysowania
Stanisław Kosyra jest sołtysem sołectwa Władysławów I nieprzerwanie od 1988 r. Jest najstarszym sołtysem w Gminie Żelechów i niewątpliwie autorytetem i wzorem do naśladowania w pełnieniu funkcji przedstawiciela sołectwa. Jako sołtys sumiennie wykonuje swoje obowiązki, nigdy nie szczędzi swego czasu, aby aktywnie angażować się w prace społeczne w swojej miejscowości. Dba, aby w sołectwie stale podejmowano działania zmierzające do poprawy warunków życia mieszkańców. Wśród największych zasług Pana Stanisława Kosyry należy budowa remizy strażackiej, jej wykończenie i wyposażenie oraz pozyskanie samochodu strażackiego dla miejscowej jednostki OSP. Z jego inicjatywy powstała droga od Anielowa do Stefanowa. Ówczesny wójt Garwolina podczas otwarcia drogi powiedział, że ,,mieszkańcy powinni zawdzięczać drogę sołtysowi, który wydeptał do mnie ścieżkę”. Zabiegał także o zapewnienie bezpieczeństwa na drodze łączącej Anielów-Władysławów oraz Gończyce-Żelechów. Pan Stanisław Kosyra był Radnym Rady Miasta i Gminy Żelechów, wieloletnim Prezesem OSP we Władysławowie, działał jako delegat Banku Spółdzielczego w Garwolinie, którego obecnie jest członkiem. Jest również Członkiem Rady Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żelechowie i delegatem Rejonowych Spółek Wodnych.
Sołtysem sołectwa Gózdek od 1988 r. jest Tadeusz Mucha. Sprawując funkcję sołtysa Pan Tadeusz Mucha wykazuje się wyróżniającym zaangażowaniem się w inicjatywy publiczne na rzecz mieszkańców Gózdku. Jako sołtys i przedstawiciel sołeckiego organu wykonawczego reprezentuje mieszkańców we współpracy z samorządem na rzecz rozwoju swojej wsi. Do największych zasług należy zaliczyć pozyskanie działki pod budowę świetlicy wiejskiej. Po jej wybudowaniu w 1989 r. odbyły się w Gózdku Dożynki Wojewódzkie z udziałem ówczesnego Ministra Rolnictwa. Dzięki staraniom sołtysa Gózdek jako szósta miejscowość w byłym województwie siedleckim został w całości zgazyfikowany. Ponadto dzięki jego zabiegom doszło do pokrycia asfaltem drogi biegnącej przez wieś, wykonania oświetlenia wsi, wykonania kanalizacji sanitarnej, budowy chodnika. Pan Tadeusz Mucha był także inicjatorem założenia OSP Gózdek. W ostatnich latach swoje działania skupił na zagospodarowaniu terenu przy świetlicy – utwardzono teren kostka brukową, wykonano altankę, dokupiono sąsiadującą działkę z przeznaczeniem na parking, w świetlicy wykonano remont kuchni, zainstalowano nowe ogrzewanie. Oprócz działalności w straży sołtys Tadeusz Mucha przez wiele lat był aktywnym delegatem Banku Spółdzielczego w Garwolinie, Członkiem Rady Nadzorczej Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Żelechowie, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej oraz delegatem Rejonowych Spółek Wodnych.
Zobacz Galerię
22 Zdjęć
na podst. inf. UG Żelechów
1 komentarze
Jeszcze za mało świeżości.