Z Garwolina w drodze na Wiejską...

Archiwum Czw. 14.09.2023 18:24:25
14
wrz 2023

15 października Polacy będą podejmować decyzję, na kogo zagłosować w wyborach parlamentarnych. Z powiatu garwolińskiego do pociągu ze stacją docelową Wiejska w stolicy zamierza załapać się 8 osób i z okręgu, do którego przypisany został powiat, dwóch panów do wagonu wiozącego do izby wyższej parlamentu. Szanse kandydatów w nadchodzących wyborach ocenia Waldemar Jaroń.

Obecny poseł ziemi węgrowskiej Maciej Górski w tym roku świętuje czterdzieste urodziny i konkurował będzie w wyścigu do senatorskiego fotela ze starszym od siebie o trzydzieści lat adwokatem z Miętnego Zbigniewem Widelskim. Do tej pory powiat garwoliński miał dwóch senatorów /Jan Orzechowski i Jerzy Baranowski/ wywodzących się z tej ziemi i chyba tak pozostanie na jakiś czas. Można było to zmienić, bo w obecnym układzie, start do Senatu np. byłego starosty Stefana Gory czy Marka Chciałowskiego mógłby być niespodzianką w pozytywnym tego słowa znaczeniu i być może..., ale polityczni decydenci tego nie przewidzieli.

Do Sejmu RP z list Koalicji Obywatelskiej wybiera się 47 – letni dyrektor rozwoju biznesu z Łaskarzewa Igor Kałczyński. Powiat jeszcze nie miał posła z tego ugrupowania, więc może coś się zmieni w tej materii, ale nie sądzę, ponieważ silną ekipę wystawiło Prawo i Sprawiedliwość. Aktywna przez całą mijającą kadencję senator Maria Koc myślę, że zgarnie w powiecie dużą liczbę głosów i zasłużenie zasiądzie w Sejmie na eksponowanym stanowisku. Poseł Henryk Kowalczyk ma też duże grono swoich zwolenników dzięki wspieraniu wielu lokalnych inicjatyw. Kandydują też obecni parlamentarzyści z ziemi garwolińskiej Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak. Jest jeszcze starosta Mirosław Walicki, który na uznanie wyborców zasłużył swoją dotychczasową pracą w roli gospodarza powiatu i z pewnością uzyska poparcie większości samorządowców, co zdaje się być logiczną poprawnością. Koalicja Trzecia Droga wystawiła na swoich listach dwoje działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Beatę Pasternak specjalistkę administracji publicznej z Głoskowa, zatrudnioną na kierowniczym stanowisku w garwolińskim Magistracie. Pani Beata lubi górskie wspinaczki, więc może tym razem zdobędzie szczyt politycznych aspiracji. Na tej samej liście jest Marek Chciałowski, który już próbował swoich sił w drodze do Sejmu i Senatu, jednak bezskutecznie. Może tym razem..., ale zdecydowanie większe szanse miałby jako kandydat na senatora. Nowa Lewica postawiła na ambitnego 25- latka Dominika Muchę, zawodowego kierowcę i właściciela witryny internetowej. Chwała za odwagę, ale na polityczne sukcesy trzeba jeszcze trochę poczekać.  I kandydat do ław poselskich z list Konfederacji Wolność i Niepodległość Sławomir Lasocki z Woli Koryckiej Górnej w gminie Trojanów. Ugrupowanie to nie jest jeszcze zbyt widoczne w swoim działaniu na terenie powiatu, ale w przyszłości, kto wie.

Kampania już na dobre się rozpoczęła i nie będzie to z pewnością walka tylko na hasła wyborcze, lecz w niektórych przypadkach mogą w grę wchodzić mocniejsze argumenty.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

10 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Mateusz Pt. 15.09.2023 05:27:57

Ta Pani pomiędzy poseł Kurowską a starostą Walickim to kto, bo po twarzy nie kojarzę.

poiyu Pt. 15.09.2023 09:03:55

Ta pani to niejaka Beata. Nie wiem czy to już zmiana na stałe, czy tylko na plakat wyborczy. Cóż w tych wyborach wróżę jej jedno z ostatnich miejsc z całej plejady wiosennej. W wyborach wiosennych na wójta swojej gminy też kolejna sromotna porażka... Niech wygrywa Pani Iwona a i Pan Grzegorz niech walczy. Pan zaś starosta chyba też porażeczka... Ugra Pani Maria i Pan Kowalczyk...

Tomus Pt. 15.09.2023 12:45:10

Pani Iwona jakieś szanse ma ale Pan Woźniak już się wypali 4 lata temu i stan niemocy nie może trwać. Dlatego należy postawić na Pana Mirka. I Snatu

Teresa Czw. 14.09.2023 15:16:36

Trafne spostrzeżenia tylko w niektórych sytuacjach zbyt delikatnie powiedziane.

Prawnik Pt. 15.09.2023 04:59:46

Powodzenia Panie Zbyszku w zdobyciu mandatu senatora. Pana koledze po fachu mec . Janowi Orzechowskiemu się iedys udało. To i Panu się uda.

Z Trąbek Czw. 14.09.2023 16:38:06

Liczymy na Mirka Walickiego. To najlepsza kandydatura na obecne czasy.

Z sąsiedztwa Pt. 15.09.2023 08:24:41

My też stawiamy na swoich i głosy oddamy na Pana Walickiego

obobserwator Niedz. 17.09.2023 15:18:35

Mów za siebie, Pan Walicki to porażka niech sprząta na swoim własnym podwórku , w Starostwie. Jakby tak można wejść do Sejmu tylko z tego tytułu że jest się starostą jedną kadencję, to w Sejmie zabrakłoby ław. Bycie kierowcą to za mało.

Obserwator Pon. 18.09.2023 04:39:23

Słabiutko poleciałeś z tym komentarzem. Walicki to bardzo dobry i sumienny człowiek. Mimo pomyj na niego wylewanych , oszczerstw i pomówień - za które dwójeczka w dobrym czasie odpowie jest to człowiek z ogromną klasą i szacunkiem dla innych.

Rombek Pon. 18.09.2023 19:33:41

Taka jest prawda. I to niektórych boli.