Garwolin

Żelechów: na gminnych inwestycjach praca wre bez przerwy

Region Pt. 24.11.2023 08:49:13
24
lis 2023

Zaplanowane na ten rok inwestycje infrastrukturalne realizowane są zgodnie z planem. Na ukończeniu jest budowa oczyszczalni ścieków - największej inwestycji w historii gminy, trwa przebudowa stacji uzdatniania wody oraz zakończony został kolejny etap wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne. Samorząd złożył też wiele wniosków o dofinansowanie planowanych do wykonania w przyszłym roku mniejszych zadań inwestycyjnych.

- Mimo okresu jesienno – zimowego, trwają prace związane z budową oczyszczalni ścieków i przebudową stacji uzdatniania wody (SUW) na terenie gminy Żelechów. Jeśli chodzi o oczyszczalnię, to prace są już praktycznie na ukończeniu, pozostała tylko kwestia zagospodarowania terenu, budowy dróg, chodników. Te prace wykonuje już Zakład Gospodarki Komunalnej w Żelechowie. W przypadku stacji uzdatniania wody, to zakończyły się prace związane z wykonaniem docieplenia budynków oraz wymiany stolarki okiennej i drzwiowej. W Goniwilku nastąpił już montaż nowego systemu sterowania i automatyki wraz z monitoringiem wszystkich procesów realizowanych na SUW. Obecnie trwają prace budowlane związane z wykończeniem nowej studni nr 3 w Piastowie oraz renowacji dwóch studni głębinowych znajdujących się na terenie tej stacji. Planowany termin końcowy wykonania tej inwestycji upływa w maju 2024 roku. Wartość inwestycji to 6 mln zł...- mówi burmistrz Łukasz Bogusz.

Wnioski na mniejsze zadania

Na terenie miasta i gminy zakończone zostały prace związane z wymianą oświetlenia ulicznego na energooszczędne, na co gmina pozyskała dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Ale to nie koniec, złożone zostały wnioski do samorządu województwa mazowieckiego o wsparcie wymiany kolejnych lamp. Projekt zakłada wymianę 131 opraw oświetlenia ulicznego. Z tego samego źródła gmina liczy na dofinansowanie adaptacji budynku na świetlicę wiejską we Władysławowie. W ramach programu „Mazowsze dla sportu 2024” został złożony wniosek na zadanie pn. „Modernizacja hali sportowej w Żelechowie”, a z programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2024” planowane są prace restauratorskie pomnika poległym i pomordowanym w latach 1939 - 56, który usytuowany jest w centrum miasta i od 38 lat nie był poddawany pracom konserwatorskim. Gmina aplikuje też o środki na zakup drobnego sprzętu i umundurowania dla OSP i wykonanie posadzki z żywicy epoksydowej w garażu OSP Gózdek, a także na budowę ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych...

O szczegóły Waldemar Jaroń zapytał burmistrza Łukasza Bogusza.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.