Garwolin

Żelechowskie obchody Święta Niepodległości

Region Śr. 15.11.2023 13:20:51
15
lis 2023

11 listopada w Żelechowie odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele parafialnym sprawowaną przez proboszcza parafii Żelechów ks. prałata Eugeniusza Filipiuka, w której oprawę liturgiczną włączyli się przedstawiciele samorządu żelechowskiego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Dęta OSP Żelechów.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości z orkiestrą strażacką, pocztami sztandarowymi jednostek OSP i szkół z terenu gminy na czele przemaszerowali pod Pomnik Poległych i Pomordowanych w latach 1939-1945-56. Następnie został odegrany przez orkiestrę i odśpiewany przez zgromadzonych hymn państwowy. Delegacje zaproszonych gości, przedstawicieli władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz szkół działających na terenie gminy Żelechów złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów, po czym chwilą ciszy uczczono pamięć Obrońców Ojczyzny.

Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żelechowie. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Kocielnik. List od poseł Marii Koc odczytał członek Zarządu Powiatu Garwolińskiego Krzysztof Ośka. Następnie uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie zaprezentowali część artystyczną przygotowaną pod kierunkiem Pań: Beaty Długaszek, Iwony Tomasiewicz-Kwas, Mileny Kuźniak, Wioletty Prządki oraz Zuzanny Chmiel. Występ zawierał informacje o wydarzeniach, które miały miejsce 105 lat temu oraz utwory muzyczne wykonane od podstaw przez młodzież.

Na zakończenie Przewodniczący Rady Miejskiej Daniel Kocielnik oraz Sekretarz Gminy Żelechów Beata Talarek podziękowali wykonawcom oraz ich opiekunom za występ oraz wręczyli na ręce nauczycieli bukiety kwiatów.MGOK Żelechów

2 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.
Do patryjoty Czw. 16.11.2023 16:14:58

A Ciebie dlaczego nie było na uroczystości? Zacznij najpierw od siebie, a dopiero potem oceniaj innych.

patryjota Czw. 16.11.2023 13:02:42

Coraz mniej mieszkańców bierze udział w tych uroczystościach, strażaków można policzyć na palcach, delegacje policji , wojska , starostwa powiatowego też nie widać. Ale jak mają brać udział delegacje z poza gminy gdy nie widać w uroczystości składania wieńca burmistrza. Może był "chory", może niedysponowany?? a może ......