Złoty Znak Związku na 100-lecie OSP Podwierzbie
Region
Niedz. 07.05.2023 21:10:28
07
maj 2023
maj 2023
Ochotnicza Straż Pożarna w Podwierzbiu w gminie Maciejowice świętowała 7 maja swoje 100- lecie. Okrągła rocznica powstania jednostki była okazją do udekorowania jej najwyższym odznaczeniem strażackim – Złotym Znakiem Związku OSP RP.
Jubileuszowe uroczystości rozpoczęły się Eucharystią celebrowaną w kościele św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy przez kapelana powiatowego strażaków ks. Leszka Dąbrowskiego i ks. prałata Edmunda Szarka, który w homilii wiele mówi o strażakach, ich służbie i niesieniu pomocy innym.- Św. Florian udowodnił, że za wiarę należy poświęcić wszystko, nawet własne życie. Tak również kroczył tą drogą współczesną bł. ks. Jerzy Popiełuszko, który związał się tak ściśle, przez pracę w sanktuarium żoliborskim ze strażakami, niosąc im w tych trudnych, pełnych doświadczeń czasach, pomoc duszpasterską, wsparcie i siły. Żeby tak wybrać i tak postąpić, trzeba być przede wszystkim odważnym człowiekiem, trzeba być człowiekiem wiary, w pełnym zaufaniu Bogu i odważnym. Stąd też św. Florian i bł. ks Jerzy wybrał, tak jak wybrał, z miłości do Boga i ludzi spieszyli z pomocą, a wasza służba, to nie tylko piękny mundur, wypinanie piersi do odznaczeń, czy wypolerowane buty do defilady, ale to zaufanie, którym was darzą inni.. – mówił kapłan, następnie wręczył wójtowi gminy Maciejowice Tomaszowi Kwiatkowskiemu i prezesowi OSP Podwierzbie dh Witoldowi Kalbarczykowi repliki Krzyża Pątniczego.
Po nabożeństwie przemieszczono się na plac przed strażnicą OSP w Podwierzbiu, gdzie kontynuowano jubileuszowe świętowanie. - Dzisiejsza uroczystość ma wymiar szczególny, świętujemy setną rocznicę powstania OSP w Podwierzbiu, która od 1922 r niesie bezinteresowną pomoc wszystkim potrzebującym. Przez ostatnie 100 lat świat zmieniał się niewyobrażalnie, rzeczywistość przynosiła nowe wyzwania i oczekiwania, zmieniały się pokolenia, ale działalność OSP trwa nieprzerwalnie. Zawsze byliście gotowi nieść pomoc i ratunek, kiedy zachodziła taka potrzeba, często narażaliście swoje życie i zdrowie. Wasze poświęcenie zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie – podkreślał dh. Tomasz Kwiatkowski, wójt gminy i jednocześnie przez ZOGm ZOSP RP w Maciejowicach.
Odznaczenia i podziękowania
Uchwałą Zarządu Głównego Zwiąku OSP RP, „za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej” Ochotnicza Straż Pożarna w Podwierzbiu odznaczona została Złotym Znakiem Związku OSP RP. Aktu dekoracji sztandaru dokonał dh Jerzy Jaroń, wiceprzewodniczący ZOP ZOSP PR w Garwolinie i dh Tomasz Kwiatkowski, prezes ZOGm ZOSP RP w Maciejowicach.
Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa odznaczono dh Mariana Sitnika, a brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa dh Jacka Kalbarczyka dh Ryszarda Skoroszewskiego. Duhowie Hubert Glica, Łukasz Sitnik, Rafał Sitnik, Sylwester Gazda, Jarosław Gazda, Michał Sękulski otrzymali odznaki „Strażak Wzorowy”, natomiast odznaką „Za Wysługę 50 lat w OSP” wyróżniono dh Witolda Kalbarczyka, dh Mariana Sitnika, za wysługę 20 lat – dh Jacek Kalbarczyk, za wysługę 10 lat – dh dh Bogdan Stasiak, Ryszard Skoroszewski, Marcin Stasiak, Sylwester Gazda, Jarosław Gazda, Łukasz Sitnik.
Gratulacje i życzenia dla strażaków z OSP Podwierzbie przesłała senator Maria Koc, które odczytał radny powiatowy Michał Jaworski. Osobiście powinszowania wraz z okolicznościowymi grawertonami przekazali posłowie Maria Siarkowska, Iwona Kurowska, Grzegorz Woźniak, kierownik siedleckiej Delegatury MUW Anna Kaszuba, wicestarsta Marek Ziędalski, komendant powiatowy PSP w Garwolinie st. bryg. Krzysztof Tuszowski, wójt gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski wraz z przewodniczącym RG Jackiem Łoskotem, od Zarządu Powiatowego ZOSP RP wiceprezes dh Jerzy Jaroń.
Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła orkiestra dęta OSP Pilawa, a mażoretki dały energiczny pokaz grupowy w rytm muzyki w wykonaniu orkiestry. Całość prowadził sekretarz gminy Sebastian Kieliszek.
Po części oficjalnej, była zabawa taneczna z zespołem Bemol Music Band i występ gwiazdy wieczoru - „Lili”.
Historia w pigułce
Ochotnicza Straż Pożarna w Podwierzbiu powstała w 1922 roku. Nadwiślański teren jest malowniczy, ale jednocześnie od lat występuje problem powodzi i podtopień, dlatego oprócz gaszenia pożarów, niesienie pomocy powodzianom było głównym zadaniem strażaków. W pierwszych latach istnienie drużyna OSP dysponowała ręczną pompą wodną oraz beczkowozem na żelaznych kołach. Jej założycielami byli Piotr Pracz, Władysław Staręga i Bronisław Marciniak. Przed II wojną światową w Podwierzbiu działał na rzecz straży i mieszkańców zamieszkałych w Ostrowie Władysław Kurach, który był nauczycielem miejscowej szkoły. Organizował ze strażakami i dziećmi rożne formy działalności kulturalnej. Podczas wojny działalność straży była zawieszona, a na przełomie 1946/47 społeczność Podwierzbia pobudowała we wsi drewnianą remizę, a drewno pochodziło z rozbiórki mostu. W latach 60- tych, dzięki pomocy samorządu gminy Maciejowice oraz mieszkańców Podwierzbia został zakupiony plac pod nową remizę, budowa trwała długo i zakończyła się na początku lat 80- tych. W 2013 roku samorząd gminy zakupił jednostce używany, 11- letni samochód pożarniczy Renault, który używany jest do dnia dzisiejszego. OSP liczy obecnie 17 członków, w tym przeszkolonych do działań ratowniczo- gaśniczych, posiada nowoczesny sprzęt do sprawnego funkcjonowania podczas akcji ratowniczo- gaśniczych.W latach 2019-21strażnica przeszła gruntowną modernizację przy zaangażowaniu środków z budżetu gminy oraz dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym.
Zobacz Galerię
163 Zdjęć
2 komentarze
Uroczystość fajna, a kazanie księdza prałata Szarka superowe. Więcej takich.
Młodsi księża powinni się jeszcze wiele uczyć od księdza prałata .