Garwolin

Ruszył zapisy na XIV bieg przeciw przemocy w Garwolinie

Sport Pon. 20.03.2023 11:33:49
20
mar 2023

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 18 czerwca, podczas obchodów jubileuszu 600-lecia nadania Garwolinowi praw miejskich. Uczestnicy mają do wyboru trasy o długości 2, 5 i 10 km. Dzięki temu w imprezie mogą wziąć udział biegacze o różnym stopniu zaawansowania, a im większa będzie frekwencja, tym większe wsparcie otrzymają osoby doświadczające przemocy, ponieważ to właśnie dla nich co roku biegniemy w Garwolinie.

Jak zawsze, część dochodu ze sprzedaży pakietów startowych na bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” zostanie przekazana „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia. – Mamy nadzieję, że w tegorocznej edycji biegu na ulicach Garwolina zobaczymy tłumy, biegaczy i biegaczek z całej Polski oraz mieszkańców naszego miasta i okolicznych miejscowości, zwłaszcza że będziemy świętować ważny jubileusz. Chcąc umożliwić jak największej liczbie osób udział, pozostajemy przy trzech różnych dystansach. W ubiegłym roku po raz pierwszy przygotowaliśmy trasę na 5 km. Pomysł ten okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ dzięki temu zachęciliśmy do biegu osoby, dla których pokonanie 10 km było jeszcze zbyt dużym wyzwaniem, a z kolei 2 km stanowiły zbyt krótki odcinek. Natomiast w tym roku, w trosce o dobre samopoczucie uczestników, zdecydowaliśmy się na zmianę godziny biegu z 12:00 na 10:00, kiedy temperatura jest niższa. Gorąco zachęcam do wspólnej zabawy – mówi Jarosław Kargol, dyrektor Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie.

Oprócz godziny startu, zmieni się także zawartość pakietów startowych. W tym roku, zamiast przypinki ze znakiem nieskończoności, uczestnicy znajdą w nich bransoletkę z tym symbolem. Dochód z jej sprzedaży zostanie przekazany „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia na wsparcie osób doświadczających przemocy.

Biegnąc, realnie pomagasz innym
To najważniejsza misja całego wydarzenia, które jest jednym z kluczowych elementów prowadzonej już od niemal dwóch dekad kampanii Avon Kontra Przemoc. Z otrzymanych od firmy kosmetycznej środków „Niebieska Linia” finansuje przede wszystkim pomoc prawną i psychologiczną dla osób doświadczających przemocy. Celem firmy przy organizacji biegu jest także nagłaśnianie problemu oraz edukowanie w zakresie prawidłowych postaw wobec przemocy.

– Z badań wynika, że zarówno w Polsce, jak i na świecie zjawisko przemocy dotyka przede wszystkim kobiet. Chcąc tworzyć dla nich lepszy świat, którego fundamentem są poczucie bezpieczeństwa i zdrowe relacje międzyludzkie, musimy stale się jej przeciwstawiać, pokazując doświadczającym jej osobom, że jesteśmy z nimi, że sytuacja, w której się znalazły nie jest bez wyjścia i że mogą, a wręcz powinny zwrócić się po profesjonalną pomoc. Biorąc udział w biegu „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” okazujemy naszą solidarność i zapewniamy im realne wsparcie, dlatego tak bardzo zależy nam na jak największej frekwencji na wydarzeniu. Ja sam pobiegnę w tym roku, do czego zachęcam także cały mój zespół z Avon w Garwolinie – mówi Jakub Żurowski, dyrektor fabryki Avon w Garwolinie.

Badania zlecone przez Parlament Europejski w marcu 2022 roku pokazują, że prawie 60 proc. kobiet w Unii Europejskiej oczekuje ułatwień w zgłaszaniu sytuacji przemocowych, a 40 proc. – lepszej dostępności linii interwencyjnych oraz zwiększenia wiedzy o przemocy wśród pracowników policji i wymiaru sprawiedliwości. W Polsce to szczególnie ważne, ponieważ kobiety rzadziej niż w innych krajach Europy zgłaszają przypadki przemocy, nie wierząc, że otrzymają pomoc. Kampania Avon Kontra Przemoc, w tym garwoliński bieg, idealnie odpowiada na te wyzwania.

Wybierz dystans i dołącz do nas!
Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” rozpocznie się jak zawsze na moście przy rzece Wildze, a trasa będzie prowadziła głównymi ulicami miasta. Bieg Rodzinny na 2 km wystartuje o godz. 9:45, bieg na 5 km – o 10:00, a na 10 km – o 10:10. Szczegółowy program wydarzenia dostępny jest na stronie www.bieg.truchtacz.pl.

– Zachęcam do zarezerwowania sobie niedzieli, 18 czerwca na bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” i zapisania się na wydarzenie już teraz. Doświadczenie nie ma znaczenia – najważniejsze jest kolejne, wspólne spotkanie na trasie, podczas którego będziemy razem świętować i zjednoczymy się w ważnym celu społecznym, jakim jest przeciwdziałanie przemocy. Osoby, które nie biegają w ciągu roku, mogą wziąć udział w Biegu Rodzinnym na 2 km. Często uczestniczą w nim rodzice z małymi dziećmi. Ten dystans można pokonać nawet spacerem, prowadząc wózek lub trzymając malucha za rękę. Nie liczy się tu wynik, ale obecność. Jeśli jednak ktoś nie może wziąć udziału w biegu, zachęcam, aby przyszedł pokibicować. Na wszystkich czeka moc atrakcji – mówi Michał Kopik, dyrektor biegu oraz prezes Stowarzyszenia Truchtacz.pl.
Zapisy na bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” TUTAJ.

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie”

Bieg „Avon Kontra Przemoc – biegnij w Garwolinie” organizowany jest nieprzerwanie od 2010 roku przez Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie oraz Stowarzyszenie Truchtacz.pl, przy wsparciu sponsorskim fabryki kosmetyków Avon Operations Polska. Wydarzenie, które co roku przyciąga biegaczy, nie tylko z Polski, ale i całego świata, a także mieszkańców lokalnej społeczności, na stałe wpisało się już w kalendarz najważniejszych ogólnopolskich biegów oraz regionalnych imprez charytatywnych. Do tej pory udział wzięło w nim łącznie niemal 9 tys. osób.

Co roku w pakietach startowych na uczestników czeka wybrany przedmiot ze znakiem nieskończoności – symbolem walki z przemocą. Dochód ze sprzedaży tych przedmiotów przekazywany jest „Niebieskiej Linii” będącej placówką Instytutu Psychologii Zdrowia na wsparcie prawne i psychologiczne osób doświadczających przemocy.

inf. pras.
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Waldemar Jaroń
+48.509056641

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.