Garwolin: archiwum sądowe, a może muzeum w budynku po pralni
lut 2021
Budynek po byłej pralni, która kiedyś wykorzystywana była przez żołnierzy stacjonującego w Garwolinie 1. Pułku Strzelców Konnych od kilkunastu lat spędza sen z powiek włodarzom miasta. Obiekt niszczeje, a chętnego na jego zakup i odnowienie nie było. Blisko dwa lata temu sąd rejonowy zaproponował przejęcie budynku w zamian za inną działkę skarbu państwa na terenie miasta.
Większość wybrańców lokalnej społeczności Garwolina przychyliła się do propozycji sądu, ale przy okazji powróciła inicjatywa zorganizowania w budynku pralni... muzeum. - Na chwilę obecną nie potrafię odpowiedzieć, co będzie, czy muzeum czy archiwum sądu- mówi Albert Baran, zastępca burmistrz Garwolina. - Sprawa przekazania i zagospodarowania budynku po byłej pralni na terenie osiedla mieszkaniowego „Koszary” toczy się od 2007 roku, kiedy pasjonaci historii, stowarzyszenia zwracały się do władz miasta o przekazanie na cele utworzenia muzeum, izby pamięci, tego budynku. Nie doszło do przekazania budynku stowarzyszeniom i po przepracowaniu przez komisje, radę miasta tematu zagospodarowania tego terenu z budynkiem, w 2016 roku Rada Miasta Garwolina podjęła uchwałę o przeznaczeniu na sprzedaż tej działki z budynkiem...- kontynuuje A. Baran. Do 2018 roku odbyły się 3 przetargi i nie było chętnego na zakup oferowanego przez miasto budynku. Obiekt dalej popadał w ruinę, aż w 2019 roku zainteresował się nim Sąd Rejonowy w Garwolinie, który chciał tam zlokalizować archiwum. W zamian za przekazanie budynku po byłej pralni, skarb państwa miał przekazać miastu inną działkę zlokalizowaną na terenie Garwolina. - Pani burmistrz wystąpiła do starostwa, które odpowiedziało, że ostateczną decyzję o zamianie podejmuje wojewoda. Sąd również miał swoje procedury, co do zasad przejęcia działki i potrzebna była zgoda MSWiA, którą uzyskano- dodaje zastępca burmistrza.
16 lutego br. odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego RM, na które zaproszono zainteresowane strony oraz lokalnych pasjonatów historii. Po wysłuchaniu argumentów za przekazaniem sądowi podmiotowej działki z budynkiem albo ewentualnego zorganizowania tam muzeum, radni opowiedzieli się za przekazaniem budynku po pralni sądowi w zamian za działki przekazane miastu z zasobu skarbu państwa. I magistrat będzie procedował w tym kierunku, by do takiej zamiany doszło.
Stowarzyszenia i pasjonaci historii zaproponowali na tym spotkaniu, by w budynku po byłej pralni zorganizować muzeum lub izbę pamięci, ale koszty tego i późniejsze funkcjonowanie placówki miałoby ponosić miasto. - Te strony przedstawiały taki argument, że w różnej formie dopuszczają możliwość, muzeum, izba pamięci, każdą jedną formę, z tym, że sprawa rozbija się o fundusze-artykułuje urzędnik. I to duże...
Co dalej z budynkiem po byłej
pralni?- Waldemar Jaroń zapytał zastępcę burmistrza Garwolina Alberta Barana.
WJ/Garwolin [ja]
0 komentarze