Co jakiś czas media donoszą o makabrycznych zdarzeniach, których ofiarami są bezbronne dzieci. Czy takich tragedii można uniknąć
Region
Pt. 12.05.2023 07:32:15
12
maj 2023
maj 2023
Historia maltretowanego przez ojczyma ośmioletniego Kamila z Częstochowy poruszyła całą Polskę. Chłopiec zmarł w miniony poniedziałek w szpitalu. W październiku ubiegłego roku w Górkach pod Garwolinem znaleziono zakopane w ziemi zwłoki czteroletniego Leona. Matka dziecka i jej partner usłyszeli zarzuty popełnienia zbrodni zabójstwa.
Co jakiś czas media donoszą o makabrycznych odkryciach, których ofiarami są bezbronne dzieci, wcześniej maltretowane przez starszych, którzy powinni im zapewnić bezpieczeństwo. Kierowniczka garwolińskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Izabela Kliczek uważa, że takim tragediom można zapobiec.- Trzeba wyczulić środowisko, sąsiadów między innymi, żeby reagowali, żeby nie bali się i zgłaszali do instytucji, a instytucje w takich wypadkach powinny podejmować szybkie działania, czyli zbierać się wspólnie policja, służba zdrowia, kuratorzy sądowi, opieka społeczna i reagować, a nie przekazywać pisma do instytucji, że coś się może dziać, dlatego, że to wtedy nie jest reakcja natychmiastowa, tylko przedłużamy tą sprawę w czasie i może dojść do takich wydarzeń. Czyli natychmiastowo muszą być podjęte jakieś działania na miejscu, w środowisku – mówi kierowniczka i dodaje, że sąsiedzi, osoby z rodziny, wiedzące o tym, że może coś dziać się w rodzinie, jakakolwiek krzywda dziecku, powinni reagować, powiadomić m.in. psychologa lub pedagoga szkolnego, ośrodek pomocy społecznej, policję, sąd lub prokuraturę.
Rzecznik prasowa komendanta powiatowego Policji w Garwolinie podkom. Małgorzata Pychner podkreśla, że przemoc fizyczna wobec dziecka, znęcanie się psychiczne czy przemoc seksualna jest przestępstwem. - W świetle polskiego prawa, rodzice mają obowiązek troszczyć się o dziecko i tutaj, niestety, sprawcami przemocy wobec dzieci często są bliskie dla dziecka osoby, także rodzice. Przemoc wobec dzieci może przybrać różne formy, może to być przemoc fizyczna, psychiczna czy seksualna, ale także może to być zaniedbanie...- uzupełnia.
Czy można uniknąć tragedii dzieci przeżywających piekło przemocy w rodzinie? - o to między innymi Waldemar Jaroń zapytał kierowniczkę Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Garwolinie i podkomisarz Małgorzatę Pychner, rzecznik prasową komendanta powiatowego policji w Garwolinie.
2 komentarze
Jak ma być dobrze, jeśli kuratorzy często robią wywiady środowiskowe "zza biurka"
A co robią kuratorzy sądowi? Powinno wrócić to, że prokurator decyduje o sankcji na nie jak obecnie "zapracowane" sądy.